YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tekrar üyeliğe yeşil ışık
BM Genel Kurulu, bugün yaptığı oylamada, Libya'nın BM İnsan Hakları Konseyi'ne yeniden üye olmasına ''yeşil ışık'' yaktı.
Tekrar üyeliğe yeşil ışık
18 Kasım 2011 / 23:58 Güncelleme: 19 Kasım 2011 / 00:08

Kaddafi rejiminin, sivil halka karşı sistematik şekilde şiddet uyguladığı gerekçesiyle bu yıl 1 Mart'ta BM İnsan Hakları Konseyi'ne üyeliği askıya alınan Libya'nın BM Daimi Temsilciği, 193 üyeli Genel Kurula, Libya'nın uluslararası hukuk kurallarına uyacağı, insan haklarına, demokrasiye ve hukuk devleti ilkelerine saygı göstereceğine dair taahhütler içeren bir karar tasarısı sundu.

Genel Kurulda yapılan oylamada karar tasarısı 123 ülkenin ''evet'' oylarıyla kabul edilirken, Venezüela, Nikaragua, Bolivya ve Ekvador, karara karşı ''hayır'' oyu verdi. Oylamada 6 ülkenin çekimser kaldığı görülürken, diğer üye ülkelerin oylamaya katılmamaları da dikkati çekti.

Genel Kurul'daki oylamanın öncesinde konuşma yapan Libya'nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı İbrahim Dabaşi, ''yeni Libya'nın'' insan hakları alanında tüm yükümlülüklerine uyacağını ve hukuk devleti ilkesine büyük dikkat göstereceğini, büyük insan hakları ihlallerinin yaşandığı 42 yıllık Kaddafi rejiminin yıkılmasının ardından kurulan yeni Libya'nın, merkezi Cenevre'de bulunan 47 üyeli BM İnsan Hakları Konseyi'nin tam üyesi olmaya hak kazandığını vurguladı.

Dabbaşi, konuşmasında Libya'nın yeni yetkililerinin, Libya'da, Kaddafi'nin yakalanması sırasında bir takım insan hakları ihlalleri olduğuna yönelik iddiaların farkında olduklarını ve bu tür münferit olayların soruşturulmakta olduğunu da sözlerine ekledi.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler