YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Teklif Erdoğan'dan geldi ama...
Teklif Erdoğan'dan geldi ama...
30 Mart 2011 09:10
Ermeni kökenli ekonomiste Paris’te büyükelçilik teklifi...

Hükümet, dünyanın önde gelen 20 ekonomisti arasında bulunan Prof. Daron Acemoğlu’na Türkiye’nin Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) nezdinde büyükelçilik önerdi. Ancak Prof. Acemoğlu akademik çalışmalarını gerekçe göstererek şimdilik teklifi kabul etmedi.

Ermeni kökenli bir bürokratın AB Genel Sekreterliği’ne uzman olarak atanmasının ardından Ermeni kökenli bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına da büyükelçi olması için teklif götürüldüğü ortaya çıktı. Başkent kulislerinde ve özellikle Ermeni basınında yer alan Türkiye’nin Ermeni kökenli bir vatandaşı büyükelçi olarak atamaya hazırlandığı haberlerine Dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu’ndan doğrulama geldi.

Londra’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin Paris’teki Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Daimi Temsilciliği için dünyanın önde gelen 20 ekonomisti arasında bulunan Prof. Dr. Daron Acemoğlu’na teklif ilettiklerini açıkladı. Davutoğlu “Bizim için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının etnik ve dini temelde bir ayrımcılığa tabi tutulması mümkün olmadığı gibi, ehliyetine inandığımız herkesi Türkiye’yi temsilen görevlendirebiliriz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bu anlamda bizim için temel kriteri ehliyetidir. Gerçekten Sayın Daron Acemoğlu’na OECD Daimi Temsilciliğimizle ilgili bir teklif ilettik, bundan birkaç ay önce” dedi.

Türkiye gurur duyuyor

Acemoğlu’nun dünyanın en saygın ekonomistleri arasında yer aldığını ifade eden Davutoğlu şunları söyledi: “Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da gelecekte ekonomi teorisine en büyük katkıda bulunabilecek ekonomistler arasında bulunmaktadır. Dolayısıyla Türkiye’nin başarılarıyla gurur duyduğu bir vatandaşıdır.“

Erdoğan da görüştü

Konuyu Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan’la istişare ettiğini belirten Davutoğlu, “Tabii Sayın Başbakanımızın kendisiyle görüşmesi de oldu. Sayın Başbakanımız bu haberler üzerine kapsamlı bir açıklama yapacak” dedi. Davutoğlu, şöyle devam etti: “Sayın Acemoğlu bundan büyük bir şeref duyduğunu, bir akademisyen ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak kendisi için en onurlu görev olduğunu söyledi. Ancak şu anda yürüttüğü akademik çalışmalar dolayısıyla en azından ileri bir aşamada bunu olumlu yönde değerlendireceğini ifade etti. Ama ileride inşallah bu noktada görev almayı büyük bir onur olarak gördüğünü ifade etti.

MIT ve Yale’de ders veriyor

1967 yılında İstanbul’da doğan Acemoğlu, 1986 yılında Galatasaray Lisesini bitirdi. Akademik serüvenini yurt dışında sürdürmeye karar veren Daron Acemoğlu, lisans diplomasını İngiltere York Üniversitesi’nden, yüksek lisans ve doktora derecesini London School of Economics’den aldı. Halen ABD’de MIT Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde ders veren Acemoğlu, Yale Üniversitesi’nde de misafir öğretim üyesi olarak ders veriyor. 33 yaşında profesör oldu, 38 yaşında da iki yılda bir ekonomi bilimine en büyük katkıyı yapan 40 yaş altındaki bilim adamlarına verilen John Bates Clark madalyası ile ödüllendirildi. Daron Acemoğlu’nun, baskı rejimi ihtimali ile gelir dağılımı adaletsizliği ve doğal kaynaklar arasında pozitif ilişkiyi irdelediği ‘Askeri Diktatörlük Teorisi’ isimli makalesi yankı yaratmıştı. (Vatan)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler