YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Tek taraflı taviz vermeyeceğiz"
Sarkisyan: Yukarı Karabağ topraklarını geri vermeyi düşünmüyoruz
"Tek taraflı taviz vermeyeceğiz"
21 Eylül 2009 / 22:40 Güncelleme: 21 Eylül 2009 / 22:46

Yukarı Karabağ sorununun çözümü için Azerbaycan'a tek taraflı taviz vermeyeceklerini söyleyen Ermenistan Cumhurbaşkanı Sej Sarkisyan, 3 şart öne sürdü:

Rusya'da yayınlanan Moskovski Komsomolets gazetesi muhabiri Yekaterina Sajneva'ya özel açıklamada bulunan Sarkisyan, "Azerbaycan barış için tek taraflı tavizler kesinlikle olmayacaktır. Biz göğsümüze vurarak bağırmadığımız için geri çekileceğimizi düşünüyorlar. Rusya'da, Batı'da ve Bakü'de bazıları böyle düşünüyor. Biz Yukarı Karabağ topraklarını tekrar geri vermeyi asla düşünmüyoruz. Karabağ bağımsız oldu ve öyle kalacak." dedi.

İŞGALCİ DENMESİNE KIZMIYORUM

Azerbaycan'ın talep ettiği toprakların sınırda güvenlik bölgesi oluşturduğunu iddia eden Sarkisyan, "Biz bu toprakları geri vermeyi düşünmüyoruz. Bize bunun için işgalci denmesine kızmıyorum. Eğer Azerbaycan'ın güç kullanarak bu toprakları alma imkanı olsa idi, inanın bunu yapardı. Yok böyle bir imkanları. Bizim görüşümüze kulak asmak zorundalar." iddiasında bulundu.

Eninde sonunda Azerbaycan'la uzlaşı sağlanacağını kaydeden Sarkisyan barış için şartlarını şu şekilde sıraladı: "Biz uzlaşı için üç şart ortaya koyuyoruz. Öncelikle, Yukarı Karabağ hiçbir zaman Azerbaycan'a verilmeyecek. İkincisi, Yukarı Karabağ'ın bağımsızlığı siyasi düzeyde tanınacak. Üçüncü olarak da Bağımsız Yukarı Karabağ'ın Ermenistan'la güvenli bir karayolu bağlantısı olması lazım."


"RUSYA İLE BAĞIMIZI KOPARTACAK HİÇBİR ADIM ATMAYIZ"

Rusya ile ilişkilerin gelişimine engel olacak hiçbir adım atmayı düşünmediklerini ifade eden Ermenistan Cumhurbaşkanı, "Türkiye ile ilişkilerimizin değişmesi kabul edilemezse, neden Moskova Ankara'yı stratejik ortak görüyor? Azerbaycan da Rusya için stratejik ortak. Rusya güçlü ülke ve istediği ülke ile dostluk kurabiliyor. Biz neyle besleneceğiz? Hava ile mi? Gürcistan'la ilişki kuruyoruz diye bazıları bize sitem ediyor. Kim söylerse söylesin, biz Gürcistan'la ilişkilerimizi bozmayız. İki ülke çok yakın." dedi.


Rusya ile Gürcistan arasında yaşanan beş günlük savaş sırasında Tiflis'ten gelen tren seferlerin durduğunu ve Ermenistan'da benzinin bile tükendiğini kaydeden Sarkisyan, "Bizim dünyaya çıkış kapımız yok. Bir tarafta Türkiye, diğer tarafta Azerbaycan ve çözülemeyen Yukarı Karabağ sorunu. Biz İran'la demiryolu ulaşımı kurmak istiyoruz. Ancak Rusya bize bu konuda yardımcı olmuyor. İstanbul 100 yıl önceki İstanbul değil. Bakü de 20 yıl önceki Bakü değil. Bu yüzden müzakere süreçlerine devam ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler