YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tek kişilik banka
Tek kişilik banka
14 Şubat 2013 11:58
Almanya'nın 510 nüfuslu Gammesfeld kasabasında dünyanın en ilginç bankalarından biri bulunuyor. Bankayı ilginç yapan ise mimarisi ya da sunduğu düşük faizli kredi olanakları değil.

 

Ülkede bir benzeri daha bulunmayan 'Raiffeisen' isimli bu 'kooperatif' bankada sadece bir kişi çalışıyor. 41 yaşındaki Peter Breiter, bankaya hem patronluk yapıyor, hem de yeri gelince 200 metrekarelik ofisinin yerlerini siliyor.
 
Breiter günlük kayıtları bilgisayar yerine el yazısıyla defterlerde ya da daktiloyla tutuyor. 2008'de bu işe başlayan Gammesfeld doğumlu bankacı, hayatında aldığı kararların en iyisinin Raiffeisen'de çalışmaya başlamak olduğunu belirtiyor.
 
Raiffeisen'in müşterileri kasabalılardan ve orta ölçekli işletme sahiplerinden oluşuyor ve kasaba sakinleri, ATM'si bile bulunmayan bu bankadan oldukça memnun olduklarını söylüyor.
 
1870'lerde kurulan Raiffeisen'in eski patronu Fritz Vogt bankanın 1980'lerde, ikinci bir çalışanı olmadığı için lisansını kaybetme tehlikesi geçirdiğini ve kapanma noktasına geldiğini söylüyor.
 
1970'lerde sayıları 7 bin civarında olan bu 'kooperatif banka'lar, sayıları 2000'lerde 1000 civarına düşse de Almanya için hala önem taşıyor.
 
 
İHA
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler