YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tek kadın mahkum eve dönüyor
Tek kadın mahkum eve dönüyor
13 Ekim 2011 12:16
İsrail ile Hamas arasında anlaşmaya varılan bir İsrailli askere karşı bin 27 Filistinli esirin bırakılması ülkede bayram havası estirdi. Serbest bırakılacaklar arasında tek kadın mahkum olan 25 yaşındaki Vefa El Bis de var.

İsrail ile varılan anlaşma uyarınca serbest bırakılacak Gazzeli tek kadın mahkumun evinde bayram havası yaşanıyor.

Yatağı, elbiseleri, kitapları onu bekliyor 6 yıldır. 25 yaşındaki Vefa El Bis'in odası, evi terk ettiği günkü gibi, hiçbir şeyin yeri değiştirilmemiş, hiçbir şey atılmamış. Kimsenin yatmadığı, girmeye bile çekindiği oda, şubat ayında bir umut salıverilir diye boyanmış, beklenen olmayınca da yeniden kapatılmış. Ancak iki gün önce alınan haber herşeyi değiştirmiş. Kokulu sabunlarla nevresimler yıkanmış, yatak düzeltilmiş, 6 yıldır dokunulmayan elbiseler ütülenmiş.
 
Evde bayram havası
 
İsrail ile Hamas arasında varılan Gilad Şalid'e karşın serbest bırakılacak bin 27 Filistinli mahkum arasında Vefa El Bis de var.
Ailesi, serbest bırakılacağı açıklanan İsrail hapishanelerindeki 27 kadın mahkumdan tek Gazzeli olan Vefa'ya kısa süre içinde kavuşacağını umuyor. Gazze'nin kuzeyindeki evinde şimdiden bayram havası yaşanıyor. Komşuları ve akrabaları evi boş bırakmıyor.
 
Zılgıt ve dansla kutlama
 
Vefa'nın annesi Selma El Bis, haberi ilk duyduğunda inanamadığını belirterek, ''Ne diyeceğimi bilemiyorum. Çok sevinçliyim. Çok muyluyum. Onu görene kadar da inanamam'' dedi. 50 yaşındaki anne, onu nasıl karşılayacağı sorusu üzerine ise, ''Onu elimi uzatıp yakalayacağım, sarılacağım, bağrıma basacağım'' diye konuştu.
 Baba Semir El Bis ise, yıllardır bu anı beklediklerini, hissettiklerinin kelimelere dökemediğini söyledi. Haberi duyduğunda kendinden geçtiğini kaydeden baba, ''Haykırdım, sokaklara çıktım dans ettim. Annesi de zılgıt çekti' dedi.
 
Türkiye'ye teşekkür

Vefa'nın akrabalarından Hüda Eddavi ise, içeride hala binlerce Filistinli mahkumun bulunduğunu, o mahkumların ailelerinin acısını paylaştıklarını kaydetti. Türkiye ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da mahkumların serbest bırakılması konusunda gösterdiği çabadan dolayı teşekkür eden Hüda Eddavi, ''Tüm esirlerimizi çıkana kadar bize destek vermeye devam etsinler'' ifadesini kullandı.
 
Vefa
 
Vefa, 2005 yılının Haziran ayında Erez sınır kapısı yakınında yaklaşık 10 kilo bomba ile yakalanmıştı. 12 yıl hapis cezası alan Wefa, o tarihten beri ailesi ile hiç görüştürülmedi.
 Vefa'nın kardeşlerine göre, 12 yaşındaki Muhammed El Durra'nın 2000 yılında İkinci İntifada'nın ikinci gününde babasının kucağında öldürülmesi her şeyi değiştirdi. Çocuk yaştan itibaren eylemlere katılan Wefa, bu olaydan sonra İsrail'e karşı çok daha büyük bir öfke duymuştu.
 
Esir Anlaşması
 
İki gün önce duyurulan anlaşmaya göre, 2006 yılında kaçırılan İsrailli askere karşın bin 27 Filistinli mahkum bırakılacak. Bunlara 27 kadın ve 251 çocuk mahkum da dahil. 450 kişilik ilk grup, iki hafta içinde, geri kalanlar da iki ay içinde bırakılacak.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler