YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ted Cruz Trump'a destek vermeyecek
Ted Cruz Trump'a destek vermeyecek
21 Temmuz 2016 09:24
Cumhuriyetçi Parti kongresinin üçüncü gününde, partinin başkan adayı iş adamı Donald Trump'ın ön seçimlerdeki en güçlü rakibi Teksas Senatörü Ted Cruz, Trump'a destek vermeyeceği açıklamasında bulundu.

ABD'de 8 Kasım'da yapılacak 58. başkanlık seçimi için Cumhuriyetçi Parti'nin Cleveland'da pazartesi günü başlayan kongresi devam ediyor.

Kongrenin üçüncü gününe damgasını vuran olay, Teksas Senatörü Cruz'un sahneye çıkmasıyla yaşandı. Uzun bir konuşma yapan ve Trump'a destek vermeyeceğini açıklayan Cruz, delegelere "Vicdanınızla oy verin" çağrısında bulundu.

Trump taraftarlarının yuhalamaları arasında konuşmasını tamamlayan Cruz'a bazı eyalet delegeleri ise büyük destek verdi.

Daha sonra, sosyal medya hesabı Twitter'dan açıklama yapan Trump, Cruz'u "verdiği sözde durmamakla" suçladı.

Ön seçim sürecinin bir diğer güçlü yarışçısı Florida Senatörü Marco Rubio ise video konferans yöntemiyle bağlandığı kongrede, "Kasım ayındaki seçimleri kazanacağız" vurgusuyla bir konuşma yaptı.

Parti tabanının tamamını bir araya getirip getiremeyeceği merak konusu olan Trump'a karşı Cruz'un çıkışı, kasım ayındaki başkanlık seçimi öncesinde ünlü emlakçı için iyi sinyaller olarak yorumlanmadı.

Trump'ın başkan yardımcılığı adaylık teklifini daha önce kabul eden Indiana Valisi Mike Pence, kongre üyelerine umut dağıtan bir konuşma yaptı. Kasım ayında Trump'ın başkanlığı kazanacağına inandığını vurgulayan Pence, Trump'ı "kendine has tarzı olan tam bir Amerikalı" diye tanıttı.

Mike Pence kimdir 

Cumhuriyetçi Parti'nin başkan yardımcısı adayı olan Pence, ABD Kongresinde önemli bir deneyime sahip güçlü bir muhafazakar olarak biliniyor. Temsilciler Meclisinde 2001-2013 yılları arasında bulunan Pence, Indiana Valisi olarak görev yapıyor.

Pence'in hangi konularda Trump ile anlaşıp hangi konularda anlaşamayacağı merak ediliyor zira Trump'ın yaptığı "Müslümanları ABD'ye almayalım" çağrısı için Pence, "Müslümanların ABD'ye girişini yasaklama çağrısı saldırgandır ve anayasal değildir" yorumunu yapmıştı.

Trump'ın bu seçimiyle güçlü bir muhafazakar ismi yanına alarak parti tabandan daha fazla destek almaya çalıştığı değerlendiriliyor.

Pence, ön seçim sürecinde partinin başkan aday adaylarından Teksas Senatörü Ted Cruz’u desteklediğini açıklamıştı. O dönem Trump için de övgüde bulunan Pence, Trump’ın parti içindeki yarışta tek başına kalmasının ardından onun lehine kampanya çalışmalarına katılacağını ifade etmişti.

Cumhuriyetçi Parti kongresi, 21 Temmuz'da Trump'ın yapacağı konuşmayla sona erecek.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler