YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TCA'dan Obama'ya tepki
ABDBaşkanı Barack Obama'nın dün yaptıığı 24 Nisan açıklamasına Turkish Coalition of America'dan tepki geldi.
TCA'dan Obama'ya tepki
25 Nisan 2011 / 08:21 Güncelleme: 25 Nisan 2011 / 08:23

Turkish Coalition of America (TCA), ABD Başkanı Barack Obama'nın 24 Nisan açıklamasıyla ilgili olarak, ''Obama'nın görüş ve açıklamalarının Osmanlı Müslümanlarının etnik temizliğe uğratılmasının yol açtığı büyük acıları görmezden gelen bir misyoner zihniyeti devam ettirdiğini'' bildirdi.

Merkezi ABD'nin başkenti Washington'da bulunan TCA'ın Başkanı Lincoln McCurdy tarafından yapılan yazılı açıklamada, ülke genelindeki Türk Amerikalıların 19'uncu yüzyıl ve 20'nci yüzyılın başlarındaki kötü olaylar sırasında aile üyelerini kaybedenlerin üzüntüsünü paylaştığı belirtildi.

Açıklamada, ''Bununla birlikte Başkan Obama'nın bu tarihe ilişkin görüşleri ve açıklamalarının Ermenilerin acılarını yüceltirken Osmanlı Müslümanlarının Balkanlar'dan, Doğu Anadolu'dan ve Kafkaslar'dan etnik temizliğe uğratılmasının yol açtığı büyük acıları görmezden gelen bir misyoner zihniyeti sürdürdüğünü de belirtiriz'' denildi.

''19'uncu yüzyıl ve 20'nci yüzyılın başlarında 5 milyon Osmanlı Müslümanının öldürüldüğü ve 5 buçuk milyonunun yüzyıllarca yaşadığı topraklardan sürüldüğüne'' işaret edilen açıklamada, ''TCA'nın bu yıllar esnasında Osmanlı Müslümanlarına yaşatılan trajediler eşit biçimde kabul edilmediği müddetçe Türkler ile Ermeniler arasında uzlaşının mümkün olmadığına inandığı'' belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Başkan Obama, gerçeklerin tam, dürüst ve adil kabulünün hepimizin çıkarına olduğunu söyledi. Ona tümüyle katılıyoruz ancak uzlaşma, Osmanlı Müslümanlarına karşı ırkçılık ve dini hoşgörüsüzlükle dolu yüzyıllık bir propagandadan türetilen yarı doğrularla değil  sadece tam doğrularla sağlanabilir. Obama'nın bu tür kesin ancak bilgiden yoksun açıklamalar yaparak Türkiye'nin 2005 yılından beri geliştirdiği, Türk-Amerikan toplumu tarafından desteklenen ancak Ermeni diasporası tarafından şiddetle muhalefet edilen uluslararası tarih komisyonu kurulması teklifine destek verme yönündeki kendi politikasının altını oymasından kaygı duyuyoruz. Başkan Obama'yı doğruların belirlenmesi için en adil yöntem olan, Türkler ve Ermeniler arasında uzlaşının zeminini hazırlayacak bu tür bir komisyonun kurulmasına kesin desteğini seslendirmeye çağırıyoruz.''

''TCA'nın bir kez daha ABD'deki Ermeni diasporasına dostluk elini uzatmak istediği'' belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

''TCA olarak yıllar boyunca Türk Amerikalılar ile Ermeni Amerikalılar arasındaki bölünmeleri gidermede katkı sağladığına inandığımız programları hayata geçirdik. Bunlara Ermeni Amerikalıların Türkiye'de okumalarına yönelik burs programı ve Ermenilerin Türkiye'nin kültürel mirasında yaptıkları ve yapmaya devam ettikleri çok sayıda katkının tanınması çabaları dahil. Toplumlarımız arasında diyaloğu güçlendirerek iki ülke arasında karşılıklı anlayışı yeniden inşa etmede olumlu bir rol oynayacağımızı umut ediyoruz.'' (AA)
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler