YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tayland'dan "ABD'nin göçmenlere yardım teklifine" red
Tayland'dan "ABD'nin göçmenlere yardım teklifine" red
24 Mayıs 2015 19:43
Tayland, ABD'nin, Andaman Denizi'ndeki göçmen teknelerinin yerinin tespit edilmesi için yaptığı yardım önerisini geri çevirdi.

Tayland, ABD'nin, Andaman Denizi'ndeki göçmen teknelerinin yerinin tespit edilmesi için yaptığı yardım önerisini geri çevirdi.

Tayland medyasında yer alan haberlere göre, Tayland ordusu, ABD'nin Arakanlı Müslüman (Rohingya) ve Bangladeşli göçmenlere yardım için Puket adasında bulunan casus uçaklarının bir süre daha adada kalması teklifini reddetti.

Bangkok Post, Tayland ordusu yetkililerinin, ABD'nin önerisinin, ülkenin göçmenler konusundaki tavrına müdahale anlamına geleceği endişesiyle uçakların planlandığı gibi cuma günü adadan ayrılmasını istediğini yazdı.

Endonezya'dan uluslararası topluma destek çağrısı

İnsan kaçakçıları tarafından açık denizde terk edilen binlerce Arakanlı Müslümana (Rohingyalar) ev sahipliği yapan Endonezya'nın Devlet Başkanı Joko Widodo, uluslararası toplumdan ekonomik destek beklediklerini açıkladı.

Hükümetin, Adaman Denizi'nde terk edilen göçmenlerin barınması için belli bir bütçe ayırdığını belirten Devlet Başkanı Widodo, bunun yeterli olmayacağını, özellikle Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin Endonezya'ya bu konuda maddi yardımda bulunması gerektiğini söyledi.

Widodo, "Biz kesinlikle bütçe ayıracağız, ancak finansal maliyetlerin BM ve diğer ülkeler tarafından destekleneceğine dair garanti almak istiyoruz" dedi.

Endonezya, Malezya ve Myanmar, açık denizde bulunan göçmen teknelerine yönelik arama kurtarma çalışmalarına başlamış, Tayland ise kıyılarına ulaşan tekneleri artık geri çevirmeyeceğini ancak teknelerdeki göçmenlere ülkeye yasa dışı yollardan girenler gibi muamele edileceğini duyurmakla yetinmişti.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Güneydoğu Asya'da denizde terk edilmiş teknelerde hala yaklaşık 2 bin Arakanlı Müslüman ve Bangladeşli göçmen bulunduğunu bildirirken, bölge ülkelerinin yaklaşık 4 bin göçmeni kurtardığı belirtiliyor.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler