YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tayland göçmenler için donanma gemisi gönderdi
Tayland göçmenler için donanma gemisi gönderdi
26 Mayıs 2015 16:06
Tayland'ın, insan kaçakçılarının açık denizde terk ettiği teknelerdeki Arakanlı Müslümanların kurtarılması için donanmaya ait bir gemiyi görevlendirdiği bildirildi.

Yerel medyada yer alan haberlerde, cunta yönetiminin lideri ve Başbakan Prayuth Çan-oça tarafından Andaman Denizi'nde terk edilen teknelerdeki Arakanlı Müslümanların kurtarılması amacıyla donanmaya ait bir geminin ülkenin karasuları içinde görevlendirdiği belirtildi.

Prayuth Çan-oça, yaptığı açıklamada, içinde küçük bir hastanenin de bulunduğu gemide yaralı göçmenlerin Endonezya ya da Malezya'daki barınaklara gönderilmeden önce ilk tedavilerinin yapılacağını söyledi.

Güneydoğu Asya'da açık denizde mahsur kalan göçmeler arasındaki Arakanlı Müslüman ve Bangladeşlilerin sayısına ilişkin kesin veriler bulunmuyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Güneydoğu Asya'da denizde terk edilmiş teknelerde hala yaklaşık 2 bin Arakanlı Müslüman ve Bangladeşli göçmen bulunduğunu bildirirken, bölge ülkelerinin 1 Mayıs'tan bu yana 4 bin civarında göçmeni kurtardığı belirtiliyor.

Malezya soruşturma başlattı

Malezya'da insan kaçakçılarıyla işbirliği yaptığından şüphelenilen yetkililer hakkında soruşturma açıldı.

İçişleri Bakanı Ahmed Zahid Hamidi, bazı yetkililerin Bangladeş ve Myanmar'dan kaçan göçmenleri yasa dışı yollardan başka ülkelere götüren insan kaçakçılarıyla işbirliği yaptığının belirlendiğini açıkladı.

Hamidi, "Ormancılık Bakanlığı ile işbirliği içinde çalışıyoruz. Özellikle Tayland ile sınır bölgesinde araştırma yapıyoruz" dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler