YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tatbikatla gözdağı verecek
Tatbikatla gözdağı verecek
22 Aralık 2010 08:20
Güney Koreli yetkililer, Güney Kore ordusunun yarın gerçek mermilerle havada ve karada bir dizi askeri tatbikat yapacağını duyurdu.

Güney Kore askeri sözcüsü, tatbikatın önemli olduğunu ve iki Kore'yi ayıran sınırın 20 kilometre güneyindeki Pocheon bölgesinde yapılacağını belirtti. Sözcü, helikopter, 6 savaş uçağı ve tank destekli 800 askerin katılacağı tatbikat sırasında roketatar, tanksavar, taşınabilir top gibi çeşitli silahların kullanılacağını kaydetti.

Ordu sözcüsü ayrıca, bugün, Kore Yarımadasının doğusunda, Japon denizinde askeri bir tatbikat başlattığını, 6 savaş gemisinin ve helikopterlerin yer aldığı tatbikatın Kuzey Kore sınırının güneyine 100 kilometre uzağında yapıldığını belirtti.

Güney Kore ordusunun Birinci Tabur Komutanı Choo-Eun-Sik, Güney Kore Haber Ajansı Yonhap'a yaptığı açıklamada tatbikatın, Kuzey Kore'ye ait devriye gemilerinin veya denizaltılarının Güney Kore sularını muhtemel bir ihlaline karşı cevap verebilecek güçte olduğunu göstermek amacını taşıdığını söyledi.

"Amacımız güçlü bir şekilde hazırlıklı olduğumuzu göstermektir" diyen Choo-Eun-Sik, "Eğer, Kuzey Kore yine Yeonpyeong tarzı yeni bir tahrikte bulunursa, çok ciddi misillemelerde bulunacağız" şeklinde ifadeler kullandı.

23 Kasımda Güney ve Kuzey Kore arasında karşılıklı ateş açılması sırasında Kuzey Kore, Yeonpyeong Adası'nı bombalamış, Güney Koreli 4 asker hayatını kaybetmişti.
AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler