YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tatbikata karşı füze rampaları
Tatbikata karşı füze rampaları
29 Kasım 2010 09:33
K.Kore, Amerika ile G.Kore'nin gözdağı vermek için düzenledikleri ortak tatbikata, sınırlarının ihlal edilmesine askeri karşılık vereceğini bildirdi. Ayrıca K.Kore'nin, Sarıdeniz'de füzeler için rapma yerleştirdiği iddia edildi.

ABD ve Güney Kore'nin dün Kuzey Kore'ye cevap niteliğinde ortak askeri tatbikata başlamasına Pyongyang yönetimini sert tepki gösterdi.

Kuzey Kore, tatbikatta sınırlarının ihlal edilmesine 'acımasızca' askeri karşılık vereceğini ilan etti. Bunun yanı sıra Kuzey Kore'nin Sarıdeniz'de karadan karaya etkili olan füzeler için rampalar yerleştirdiği bildirildi. Kuzey Kore'nin tehditlerinin yanı sıra Çin'in de muhalefeti gölgesinde başlayan ortak tatbikatın teknik olarak halen savaş durumunda bulunan Kuzey ve Güney Kore arasındaki tartışmalı suların uzağında olması sıcak çatışma endişesini biraz olsun zayıflatıyor.

Öte yandan, salı günü Kuzey Kore tarafından bombalanan, Güney Kore'nin sınırdaki Yeonpyeong Adası'nda, tatbikatın başlamasının ardından sirenler çaldı ve halka sığınaklara gitmeleri emri verildi. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, sınırdaki Kuzey Kore üssünden bir adet top atışı duyulduğunu, bu nedenle alarm verildiğini açıkladı. Yaklaşık yarım saat süren alarm durumu daha sonra kaldırıldı. Ada'da durumun iyi olmadığı gerekçesiyle gazetecilerin adayı terk etmeleri istendi.

Gerilimin başladığı günden itibaren Kuzey Kore üzerindeki nüfuzunu kullanması için çağrı yapılan Çin, temaslarda bulunmak üzere Güney Kore'ye bir heyet gönderdi. Heyet G.Kore lideri Lee Myung-bak ile son gelişmeleri ele aldı.

Cihan

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler