YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tatbikat İran'ı kızdırdı
Tatbikat İran'ı kızdırdı
18 Ağustos 2009 11:52
Türkiye’nin İsrail ve ABD ile ortak tatbikat yapmasını eleştiren Ahmedinecad, “Bazı komşu ülkeler Siyonistlere hizmet ediyor” dedi.

Türkiye’nin, İsrail ve ABD ile dün başlattığı ortak arama ve kurtarma tatbikatı, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ı kızdırdı.


Ahmedinecad, önceki gün yaptığı bir konuşmada, ülke ismi vermeden, İran’ın bazı komşularının Siyonist rejimin çıkarlarına hizmet ettiğini söyledi. Ahmedinecad, “Siyonistlerin hizmetinde olan ve İsrail’in dünya üzerinde hâkimiyet kurmasına aracılık eden komşularımız için üzülüyoruz. Bazı komşular, Siyonistlerin çıkarlarına hizmet ettiklerini anlamıyorlar. Umarız artık uyanırlar” dedi.

Çin’in yarı resmi Şinhua ajansı, Ahmedinecad’ın bu sözlerle Türkiye’yi hedef aldığını belirtti. Ajans, Türkiye, İsrail ve ABD’nin ortak tatbikatının yanı sıra, Türkiye’nin Suriye ile İsrail arasındaki görüşmelere arabuluculuk yapma isteğinin de İran tarafından hoş karşılanmadığını belirtti.

Türkiye-İsrail-ABD ortak tatbikatı “Güvenilir Denizkızı”na bu yıl Türkiye ev sahipliği yapıyor. Dün başlayan ve cuma gününe kadar sürmesi beklenen tatbikat, Akdeniz’in doğusunda düzenleniyor. Tatbikata üç ülkeden toplam 8 gemi, 4 helikopter ile 3 arama-kurtarma uçağı katılıyor.

İsrail basını, bu yıl 10’uncusu düzenlenen tatbikatın yapılacak olmasını, İsrail’in Gazze operasyonu yüzünden Ankara ile yaşanan gerilimin yatıştığının bir sinyali olarak değerlendirmişti.
(Milliyet)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler