YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tasarıya hayır oyu vereceğiz
Tasarıya hayır oyu vereceğiz
22 Aralık 2011 07:30
Dostluk yemeğine katılan UMP'li vekiller yasaya karşı
Türk kökenli Fransız vatandaşları tarafından kurulan Paris Kültürlerarası Diyalog Platformu ve Fransa Bağımsız Girişimciler Federasyonu (FEDIF) Fransa Ulusal Meclisi'nde bir dostluk yemeği düzenledi. Geceye katılan iktidardaki UMP ve muhalefetteki Sosyalist Parti mensubu 14 milletvekili tasarıya 'hayır' oyu vereceklerini söylediler.

Fransa Ulusal Meclisi, önceki akşam Türk kökenli Fransız vatandaşları tarafından kurulan Paris Kültürlerarası Diyalog Platformu ve Fransa Bağımsız Girişimciler Federasyonu'nun (FEDIF) düzenlediği dostluk yemeğine ev sahipliği yaptı. Geceye, iktidardaki Halk Hareketi Birliği (UMP) ve muhalefetteki Sosyalist Parti (PS) mensubu 14 milletvekili katıldı. UMP'li milletvekilleri, 'inkar tasarısı'na 'hayır' oyu kullanacaklarını açıkladı. Yemek sırasında bir vekil, cep telefonuyla aradığı partili arkadaşlarından tasarıya 'hayır' demelerini istedi.

 

UMP Milletvekili Michel Diefenbacher, "Bugün burada tabusuz bir şekilde diyalog kurabiliyoruz. Perşembe günü oylanacak soykırımı inkâr yasa tasarısını üzüntüyle karşıladım. Ben oylamaya katılacağım ve mensubu olduğum UMP'nin grup kararına rağmen 'hayır' oyu kullanacağım." dedi. UMP üyesi Meclis Başkanı Bernard Accoyer'nin başkanlık ettiği meclis anayasa komisyonunun hazırladığı bir raporu hatırlatan Diefenbacher, "Ben de o komisyonda yer aldım. O raporda tarihi meclislerin yazamayacağını ve bu tür yasaların Fransız anayasasına aykırı olduğunu belirtmiştik. Bu yasa teklifine kadar UMP bu rapora hep sadık kalmıştı." sözleriyle yasa teklifini eleştirdi.

Davete ev sahipliği yapan UMP Strasbourg Milletvekili Jean Phillippe Maurer de, 'hayır' oyu vereceğini açıkladı: "Bugün hepimiz çok üzüntülüyüz. Ancak bu olumsuz gelişmeler bizim bu tür organizasyonlarda buluşmamıza mani olmuyor. İhtiyacımız olan bu diyaloğun uzun süreli olması. Türkiye ve Fransa arasındaki ilişkileri daha iyi bir gelecek bekliyor. Fransa'da doğmuş göçmen ailelerin çocukları olan sizler bu geleceği kuracaksınız."

Açılış konuşmasını yapan Paris Kültürlerarası Diyalog Platformu Başkanı Nihat Sarıer, "Fransa'da yaşayan Türk toplumunun bu ülkeye sağladığı katkılar yeterince görünürlük kazanmış değil. Bugün Türk-Fransız ilişkileri çok zor bir dönemden geçiyor. Ancak biz hâlâ buradayız. Diyalog kanallarını açık tutmak için her zaman burada olacağız." ifadelerini kullandı. Avrupalı Türk girişimcileri tek çatı altında toplayan UNITEE Federasyonu Başkanı Adem Kumcu, "Avrupa'da yaşayan Türk toplumu artık 'kesin dönüş' fikrini tamamen zihninden atmıştır. 7 yaşında Anadolu'nun bir köyünden gelmiş bir göçmen çocuğu olarak, bugün Fransa Milli Meclisi'nde sizlere hitap etme şansına sahip oldum. Bu, Fransa'da demokrasinin gücüdür. Bugün üzücü gelişmeler yaşansa da, Fransa'nın geleceğini birlikte inşa edeceğimiz için umutluyuz." dedi.

İnkâr kanun tasarısını değerlendiren Zaman Fransa Genel Yayın Yönetmeni Emre Demir, "Fransız Parlamentosu, bu yasayla Türk toplumunda yaşanan değişimi ve demokratikleşme sürecini okuyamadığını göstermiştir. Fransız Meclisi, Türk ve Ermeni toplumları arasında nefret söylemlerini güçlendirecek bu tür yasa teklifleri hazırlamak yerine, Türkiye'deki bu demokratikleşme sürecine destek vermelidir. " ifadelerini kullandı.

Fransız Meclisi'ndeki Fransa-Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Michel Diefenbacher, Strasbourg Milletvekili Jean-Philippe Maurer ve eski Paris Valisi Andre Dupont'a iki ülke arasındaki diyaloğun artırılması yönündeki çalışmalarından dolayı dostluk ödülü verildi. UMP Strasbourg Milletvekili Jean-Phillippe Maurer'in himayesinde gerçekleşen davetin, aynı zamanda Fransız Meclisi'nin idari amiri olan Mallié'nin özel konutunda gerçekleşmesi konukların dikkatini çekti. Mallié, UMP içinde Türkiye karşıtı cephenin başını çeken milletvekillerinden birisi. (Zaman)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler