YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tartışmalı referandumdan sonra Bağdat'ta ilk ziyaret
Tartışmalı referandumdan sonra Bağdat'ta ilk ziyaret
13 Ocak 2018 23:41
IKBY İçişleri Bakanı Sincari'nin öncülüğündeki resmi heyet, 25 Eylül'de yapılan tartışmalı bağımsızlık referandumunun ardından Bağdat'a ilk ziyaretini gerçekleştirdi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) İçişleri Bakanı Kerim  Sincari'nin öncülüğündeki resmi bir heyetin, yaşanan gayrimeşru referandum krizinin ardından başkent Bağdat'a ilk ziyaretini gerçekleştirdiği bildirildi. 

Kürdistan İttifakı'ndan milletvekili Necibe Necib, ziyaretin, sınır kapılarıyla havalimanları konusunda  anlaşmaya varılması açısından her iki taraf için de önemli olduğunu söyledi. 

Irak hükümeti İçişleri Bakanı Kasım el-A'raci ile Sincari'nin taraflar  arasındaki sorunlara çözüm bulunması konusunda hemfikir olduğuna işaret eden  Necib, ''Sorunumuz, bireysel olarak ve tarafların çıkarını düşünmeden kararlar  alan Başbakan Haydar el-İbadi ile alakalı.'' ifadesini kullandı.

Necib, IKBY'deki havalimanlarının Federal Sivil Havacılık Kurumunun  kontrolünde olduğunu ancak buna rağmen kapatılmasının vatandaşları doğrudan  etkilediğini aktardı.

Bağdat ile Erbil yönetimleri arasındaki gerginlik, 25 Eylül 2017'de  yapılan yasa dışı referandumun ardından başlamıştı.İbadi yönetimi referandumdan 4 gün sonra IKBY hava sahasını kapatarak Erbil ve Süleymaniye havalimanlarındaki uluslararası uçak seferlerini askıya almış, IKBY'nin İran ve Türkiye ile olan sınırlarını da kapatmıştı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler