YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tarihi tehdit sonrası Obama açıklama yaptı!
ABD Başkanı Barack Obama, Kongre’de, 11 Eylül saldırılarında Suudi Arabistan’ın rolünün olduğunu ima eden ve Riyad yönetimine ABD’de dava açılabilmesi ihtimalini barındıran yasa tasarısına karşı çıktı.
Tarihi tehdit sonrası Obama açıklama yaptı!
20 Nisan 2016 / 00:39 Güncelleme: 20 Nisan 2016 / 11:47

CBS This Morning programında Charlie Rose'un sorularını yanıtlayan Obama, 11 Eylül 2001 saldırılarında Suudi Arabistan'ın rolünün bulunduğunu işaret eden yasa teklifine karşı çıktığını ifade etti.

Tasarının sadece ABD-Suudi Arabistan ikili ilişkileriyle ilgili olmadığı için tasarıya destek vermeyeceğini vurgulayan Obama, şunları söyledi:

"Bu, ABD'nin diğer ülkelerle ilişkilerine nasıl yaklaştığıyla ilgili. Eğer ABD'de bireylerin rutin bir şekilde diğer hükümetlere dava açabilme imkanını sunarsak, ABD'nin de diğer ülkelerde bireyler tarafından ikide bir mahkemeye verilmesini başlatmış oluruz."

rs-143.jpg

CUMHURİYETÇİLER TASARININ GÖZDEN GEÇİRİLMESİNİ İSTİYOR

Cumhuriyetçi Parti'nin Kongre'deki liderlerinden Paul Ryan da yasanın yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. Temsilciler Meclisi Başkanı olan Ryan, tasarının ABD ile Suudi Arabistan arasındaki müttefikliğe yansımalarının göz önünde bulundurulması gerektiğini kaydetti

"Bu teklifi yeniden gözden geçirmemiz gerekiyor" diyen Ryan, "müttefiklerine karşı yanlış bir şeyler yapmadıklarından emin olmaları gerektiğini" dile getirdi. Suudi Arabistan'a yönelik yargı yolunu açabilecek olan yasa tasarısının geçmesi halinde Riyad ABD'yi, dünyadaki dolar fiyatlarını düşürmekle tehdit etmişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler