YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tarihi camiye çirkin saldırı
Tarihi camiye çirkin saldırı
05 Ekim 2011 19:59
Sırp nüfusun yoğun yaşadığı Foça kentindeki tarihi Atik Alipaşa Camisi'ne saldırı düzenlendi.

Bosna Hersek'in doğusunda yer alan ve Sırp nüfusun yoğun yaşadığı Foça kentindeki tarihi Atik Alipaşa Camisi'ne düzenlenen saldırıda maddi hasar meydana geldi.

Bosna'daki savaş zamanında Boşnak nüfusun zorla göç ettirildiği ve UNESCO'nun koruma listesindeki tarihi Alaca Camisi'nin yerle bir edildiği Foça'da, ayakta kalmayı başaran ender camilerden tarihi Atik Alipaşa Camisi'ne gelen 5 saldırgan, caminin camlarını taşlarla kırdı.

Güvenlik kameralarından görüntüleri tespit edilen 5 kişinin yakalanması için çalışma başlatıldı.

Foça Başimamı Salem Çemo, saldırı olayıyla ilgili yaptığı açıklamada, son olayla birlikte 15 ayda Foça'da camilere 9'uncu saldırı gerçekleştiğini söyledi. Foça'da yaşanan olayların sadece camilerle sınırlı kalmadığını belirten Çemo, imamlara yönelik de fiziksel saldırıların olduğunu, evlerine girildiğini kaydetti.

Çemo, Atik Alipaşa Camisi'ne Ramazan ayı başlamadan 2 gün önce de saldırı gerçekleştiğini anımsatarak, ''Güvenlik kameralarından bu olaya karışan 4 kişi tespit edilmişti. Ancak halen bu kişiler de yakalanamadı'' dedi.

Çemo, geçen yıl Mart ve Nisan aylarında da Foça'daki ''Tekiya'' mezarlığına yapılan saldırıda da 42 mezartaşının kırıldığını anımsatarak, yetkilileri bu saldırıları engelleme konusunda göreve davet ettiklerini belirtti.

Bosna-Hersek Dinlerarası Konseyi, yaptığı açıklamada, Atik Alipaşa Camisi'ne yapılan saldırıyı kınadı.

Sırp nüfusun yoğun yaşadığı Banya Luka'da da bir süre önce tarihi Seferbey Camisi'ne saldırı düzenlenmişti. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler