YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tarihi arenada son kez boğa güreşi
Barcelona'daki ünlü ''La Monumental'' arenasında son boğa güreşi yapıldı.
Tarihi arenada son kez boğa güreşi
25 Eylül 2011 / 23:41 Güncelleme: 25 Eylül 2011 / 23:52

İspanya'nın doğusundaki Katalonya özerk yönetiminin aldığı kararla 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren tüm Katalonya bölgesinde boğa güreşleri yasaklanırken, Barcelona'daki ünlü ''La Monumental'' arenasında son boğa güreşi yapıldı.

Binlerce boğa güreşi tutkununu birleştiren etkinlikte, Juan Mora ve İspanya'nın en ünlü matadoru olarak gösterilen Jose Tomas'tan sonra son kez arenaya Katalan matador Serafin Marin çıktı. Çok sayıda yabancı basın mensubunun da takip ettiği Barcelona'daki son boğa güreşinde, Jose Tomas ve Serafin Marin, matador için onur ve başarı anlamına gelen, arenanın büyük kapısından omuzlar üzerinde çıkarıldı. 

Yaklaşık 20 bin kişinin doldurduğu La Monumental arenasında, ''Yaşasın boğa güreşleri, Yaşasın Katalonya'', ''Özgürlük'' sloganları atıldı.

Boğa güreşlerinin yasaklanması kararı Katalonya parlamentosunda 2010 Temmuz ayında alınırken, polemiklere yol açmıştı. İspanya'da ayrılıkçı bir politika izleyen Katalonya parlamentosunun boğa güreşlerini yasaklamasının arkasında ''hayvanları koruma hakkı değil, İspanyol geleneği olmasının yattığı'' görüşü genel anlamda savunulmuştu.


-ARENA YERİNE CAMİ ÖNERİSİ-


Öte yandan 1 Ocak 2012'den önce son boğa güreşi programının yapıldığı Barcelona kentinin merkezindeki La Monumental Arenası 1914 yılında açıldı. Arena mimarı yapısıyla da İspanya'nın en önemli yapıları arasında bulunuyor. La Monumental'in geleceğinin ne olacağı belli olmazken, modern bir şekle getirilmiş 2. el ve antika pazarı alanı, biyolojik ürünlerin sergilendiği bir pazar veya alışveriş merkezi gibi fikirler ortaya atılıyor. Şimdiye kadarki en ilginç fikir, 2 milyar 200 milyon avro karşılığında arenayı dünyanın en büyük 3. camisi haline dönüştürmek isteyen Dubai Emiri Muhamed Bin Rashid El Maktaoum'dan geldi. La Monumental'in geleceğine Barcelona Belediyesi karar verecek.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler