YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Taraflar barış müzakerelerine hazır görünmüyor'
'Taraflar barış müzakerelerine hazır görünmüyor'
26 Mart 2015 22:56
BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Robert Serry, İsrail-Filistin sorununun çözümü için tarafların müzakereye hazır olmadığını belirterek, BMGK'dan yeni bir çerçeve çizerek sorumluluk almasını istedi.

BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Robert Serry, BM Güvenlik Konseyi'nde gerçekleştirilen Ortadoğu toplantısında son kez Konsey'e brifing vererek İsrail-Filistin sorununun çözümü konusundaki son gelişmeleri anlattı.

 

Görev yaptığı 7 yıl boyunca gerçekleştirilen barış müzakerelerinin başarısız olduğunu ve iki devletli çözüme yaklaştırmadığını kaydeden Serry, Gazze halkına karşı da uluslararası toplumun üzerine düşeni yapamadığını söyledi.

"Taraflar tek devlet realitesine doğru ilerliyor" diye konuşan Serry, "Şu anda taraflar barış müzakerelerine hazır görünmüyorlar. Bu durumda onları masaya oturmaları için zorlamanın anlamı yok" dedi.

Serry, iki tarafın anlaşabilecek durumda olmaması halinde sorumluluğun uluslararası topluma düştüğünü ve iki devletli çözüm umutlarının sürmesi için tek şansın da bu olduğunu ifade ederek, "Uluslararası toplum müzakereler için ciddi bir çerçeve çizmeli" dedi.

Birinci sorumluluğun BM Güvenlik Konseyi'nde olduğunu vurgulayan Serry, "BM Güvenlik Konseyi'nin İsrail-Filistin sorununu çözmek için yeni bir barış çerçevesi oluşturma sorumluluğu var. 7 yıllık görev sürem boyunca Konsey sadece iki karar tasarısı kabul etti onlar da stratejiye yönelik değildi. Sayın Başkan, Güvenlik Konseyi'nin bu süreci yönetmesinin zamanı gelmedi mi?" diye sordu.

"BMGK iki devletli çözümü destekliyor"

BMGK'daki toplantının ardından Serry ile birlikte gazetecilere açıklama yapan BM Güvenlik Konseyi Mart ayı Başkanı Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi François Delattre, tüm Konsey üyelerinin iki devletli çözüme güçlü bir şekilde bağlı olduklarını söyledi.

Ancak bu çözüme ulaşma ihtimalinin her geçen gün daha da azaldığını kaydeden Delattre, "Tek devletli realitenin kapıda" olduğu yorumlarına katıldığını belirtti.

Delattre, Konsey üyelerinin büyük çoğunluğunun BMGK'nın daha güçlü rol oynamasından yana olduğunu da dile getirdi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler