YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tam bir savaş ortamıydı
İsrail Gazze'ye giden 'Estelle' gemisine müdahale etti, gemide bulunanları gözaltına aldı. 10 saat nezarette tutulan aktivistler yaşadıklarını anlattı.
Tam bir savaş ortamıydı
23 Ekim 2012 / 09:46 Güncelleme: 23 Ekim 2012 / 09:59

İsrail donanmasının müdahale ettiği Estelle gemisindeki İsveçli yazar Maria-Pia Boethius, ülkesine döndü.

Stockholm Arlanda Havalimanı'na Frankfurt üzerinden aktarmalı geldiği uçaktan indikten sonra kendisini bekleyenler tarafından çiçeklerle karşılanan 65 yaşındaki Boethius, burada yaptığı açıklamada, Estelle gemisine müdahale eden İsrail askerlerinin eylemcilere karşı davranışlarını ve gözaltına alındıktan sonra yaşadıklarını anlattı.

Gözaltına alındıktan sonra 10 saat nezarette tutulduklarını, MOSSAD ajanları tarafından ifadelerinin alındığını ve kendilerine hakarete varan davranışlarda bulunulduğunu ifade eden Boethius, İsrail askerlerinin tüm özel eşyaları ile telefon, bilgisayar ve notlarına el koyduğunu kaydetti.


-''Tam bir savaş ortamıydı''-


Toplam 30 eylemcinin bulunduğu Estelle gemisine İsrail güçlerinin 5 büyük savaş gemisi, 20 küçük çıkartma gemisi ve yaklaşık 500 askerle uluslararası sularda müdahale ettiğini bildiren İsveçli yazar, yaşananların tam bir savaş havasında geçtiğini belirtti.

Gemiye çıkan askerlerin kendilerine uzun namlulu elektrikli silahlarla müdahale ettiklerine dikkati çeken Boethius, bu sırada darbedildiğini, vücudunda bunun izlerinin bulunduğunu söyledi ve bunları gazetecilere gösterdi.

Müdahale sırasında korkmadığını ancak yaşadıkları karşısında şoke olduğunu bildiren Boethius, ''Yaşadıklarımız inanılmazdı. Tam bir savaş ortamıydı'' diye konuştu.

Boethius, olayların yaşandığı andan bu yana yani 30 saatten beri uyumadığını belirtti. 

 

-Ortak protesto hazırlanıyor-


Yardım gemisi Estelle'de İsveçliler ile yolcu olarak vatandaşları bulunan Norveç ve Finlandiya'nın, İsveç öncülüğünde İsrail'e ortak protesto girişiminde bulunmak için hazırlık yaptıkları bildirildi.

İsveç Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Anders Jörle, yaptığı açıklamada, yaşanan son gemi olayına karşılık İsrail'e karşı muhtemel ortak protesto ve karşı önlem üzerinde çalışıldığını kaydetti.

Jörle, eylemciler arasında bulunan ve gözaltına alındıktan sonra ayrı bir bölümde tutulan İsrail ve İsveç vatandaşı sanatçı Dror Feiler ile ilgili olarak İsveç'in İsrail'den açıklama istediği ancak henüz buna yanıt alınamadığını belirtti. İsrail'in ilk açıklamasında, Feiler'in İsrail vatandaşı olmasından dolayı mahkeme karşısına çıkarılacağını, bu yüzden diğer gruptan ayrı tutulduğunu ve hemen sınır dışı edilmeyeceğini ifade ettiği bildirdiği.

Gözaltında bulunan diğer 10 İsveçlinin ne zaman bırakılacaklarının bilinmediği öğrenildi. aa

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler