YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Talimatı Alman hükümeti vermiş
Almanya Federal İstihbarat Teşkilatı'nın (BND) eski başkanı Hans-Georg Wieck, Almanya'nın Türkiye'yi dinleme skandalı ile ilgili şok açıklama yaptı. Wieck, Türkiye'yi dinleme talimatını Alman hükümetinin verdiğini söyledi.
Talimatı Alman hükümeti vermiş
19 Ağustos 2014 / 16:22 Güncelleme: 19 Ağustos 2014 / 17:32

Almanya Federal İstihbarat Teşkilatı'nın (BND) eski başkanı Hans-Georg Wieck, Almanya'nın Türkiye'yi dinlediği iddialarına ilişkin, BND'ye talimatın Alman hükümeti tarafından verildiğini söyledi.

Mitteldeutsche gazetesine açıklama yapan Wieck, Türkiye'ye yönelik dinleme ve izleme faaliyetlerinin BND'nin kendi kendine alıp uyguladığı bir karar olamayacağını vurguladı.

''Alman hükümeti BND'ye Türkiye'yi izleme talimatını vermiştir" diyen Wieck, "Almanya'da Kürtler ve Kürt olmayanlar arasında gerginlik yaşanıyor. Bu aydınlatılmaya çalışılmış olabilir. Bence bu kararın alınmasında iç siyasi aktörler etkili oldu" ifadesini kullandı.
İstihbarat uzmanı Erich Schmidt-Eenboom ise istihbarat teşkilatlarını daima ikili oynadığını belirterek, "Ülkelerle hem işbirliği yapıyorlar ancak aynı zamanda onlar hakkında bilgi toplamaya devam ediyorlar.

BND mesela Çin ile bazı alanlarda işbirliği içinde bulunuyor ama tabii ki Çin'e karşı casusluk yapıyor ve Çin'de aynı şekilde hareket ediyor" dedi.
Türkiye'nin Orta Asya Cumhuriyetleri'ne yönelik yoğun çalışmalarının olduğuna dikkati çeken Schmidt-Eenboom, şöyle devam etti:

"Türkiye ayrıca bölgede orta seviyede bir güç ve Suriye'ye, Irak'a, İran'a sınır olan ülke. Türkiye ayrıca Çanakkale Boğazı'nın geçişini kontrol ediyor ve AB üyeliğine aday. Bu yüzden Alman hükümeti ülkenin içindeki dengelerin nasıl olduğunu, hala derin devletin olup olmadığını bilmek istiyor olabilir."

"Müttefikler arasında her zaman casusluk vardır"

BND'nin diğer NATO üyelerinin de izlendiğini tahmin ettiğini ifade eden Schmidt-Eenboom, 1980'li yılların sonunda eski Başbakan Helmut Kohl döneminde istihbarat teşkilatınca izlenen ülkeler sıralamasında İngiltere, Fransa ve Amerika'nın üst sıralarda yer aldığını hatırlattı.

"Müttefikler arasında her zaman casusluk vardır" ifadesini kullanan Schmidt-Eenboom, BND'nin hala Alman hükümetini, Amerika'nın diş politika hedefleri konusunda bilgilendirdiğini sözlerine ekledi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler