YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Taliban'a rağmen milyonlarca kişi oy kullandı
Taliban'a rağmen milyonlarca kişi oy kullandı
06 Nisan 2014 16:23
Afganistan’da Taliban’ın tüm tehditlerine rağmen milyonlarca Afgan, yeni cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gitti.

12 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede 9 milyon seçmenin sandık başına gittiği belirtildi. 2009 yılındaki seçime göre 3 milyon fazla seçmenin sandık başına gittiği kaydedilirken, yüzde 60’a yakın Afgan’ın sandık başına giderek oy kullandığı belirtildi. Afganistan’da kadın seçmenler de seçimlere büyük ilgi gösterdi. Demokrasiye büyük önem verdiklerini belirten kadın seçmenler, ülkenin geleceği için seçimlerin önemli olduğunu belirtti.

8 adayın yarıştığı seçimlerde cumhurbaşkanlığını kazanacak adayın en az yüzde 50 oy alması gerekiyor. Uzmanlar ülkede herhangi bir adayın yüzde 50 oy almasının zor olduğunu belirtirken yeterli sayıya ulaşılamaması durumunda 28 Mayıs’ta 2. tur oylamasının yapılacağını kaydetti.

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ve Batılı birçok lider de seçimleri ve halkın katılımını başarılı olarak tarif etti. Karzai açıklamasında, “Soğuk ve yağmurlu havaya rağmen kızlarımız ve kardeşlerimiz seçimlerde yer aldı. Onların katılımı ülkemiz için ileri bir adımdır” dedi. ABD Başkanı Obama ise yazılı açıklamasında Afgan halkını, güvenlik güçlerini ve seçim yetkililerini tebrik ederek, Afganistan’daki seçimin ülkenin geleceği için olan önemine vurgu yaptı.

Seçim öncesi seçim merkezlerine saldıracağını belirterek halkı tehdit eden Taliban’a karşı da ülkede geniş çaplı önlemler alındı. Ülkede araçların trafiğe çıkması yasaklandı ve her birkaç yüz metrede bir polis arama noktaları kuruldu, insanların üzerleri arandı. İçişleri Bakanı Muhammed Daudzai Kabil’de büyük saldırı yaşanmadığını belirtirken, ülke genelinde çıkan şiddet olaylarında 7’si asker, 9’u polis ve 4’ü sivil 20 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. 43 kişinin oy verme merkezlerinde yaralandığını belirten Daudzai, Afgan Güvenlik Güçleri’nin 80’den fazla saldırganı da öldürdüğünü belirtti.

 

İHA

Etiketler: , , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler