YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Taliban'a ağır darbe...
Taliban'a ağır darbe...
24 Ekim 2009 15:02
Pakistan'dan Taliban'a ağır darbe

Pakistan ordusunun Taliban örgütüne karşı operasyonlarında, Güney Veziristan'daki Taliban komutanı Hekimullah Mesud'un şehri Kotkai ele geçirildi.

Pakistan ordusunca yapılan açıklamaya göre, Güney Veziristan bölgesinde Kotkai şehriyle Taliban üssü Sararogha birkaç gündür süren operasyonda teslim alındı.

 

Hekimullah Mesud, ağustosta ABD'nin pilotsuz uçağıyla öldürülen Pakistan Talibanının lideri Beytullah Mesud'un yerine geçti.

 

Öte yandan kuzeybatıda, Afgan sınırına yakın Veziristan'da Bajur bölgesine yönelik pilotsuz Amerikan "robot" savaş uçağının bombardımanında 14 kişinin öldüğü bildirildi.

TALİBAN'DAN SEÇİME BOYKOT ÇAĞRISI

Bu arada Taliban örgütü, Afgan halkına, 7 Kasımda yapılacak devlet başkanı seçiminde oy kullanmama çağrısında bulundu.

Taliban, Devlet Başkanı Hamid Karzai ile rakibi eski Dışişleri Bakanı Abdullah Abdullah arasında yapılacak ikinci tur seçimin "tamamen Amerikan işi" olduğunu iddia etti.

"Oy kullanan herkesin bunun sorumluluğunu taşıyacağı" tehdidinde bulunan Taliban, "oy kullanmanın engellenmesi için gereken operasyonun yapılacağını" ileri sürdü.

Afganistan'da Ağustosta yapılan devlet başkanı seçiminde "büyük yolsuzluklar olduğu" gerekçesiyle, seçimin ikinci turunun yapılmasına karar verilmişti.

PAKİSTAN’DAKİ SALDIRILAR

 

Pakistan'ın kuzeybatısında bir gün içinde düzenlenen 3 ayrı saldırıda toplam 24 kişi hayatını kaybetti.

 

Başkent İslamabad'dan 50 kilometre uzaklıktaki Kamra'da Pakistan Havacılık Kompleksi'ne giden yol üzerindeki bir kontrol noktasında dün düzenlenen intihar saldırısında 7 kişi öldü. Savaş uçakları ve radar sistemlerinin üretildiği ve bakımının yapıldığı kompleks yakınlarındaki saldırıda ölenlerin bu komplekste çalışmaya giden 2 güvenlik görevlisiyle 5 sivil olduğu belirtildi. İntihar eylemcisinin bisikletle geldiği kontrol noktasında kendini havaya uçurduğu bu saldırıda 13 kişinin de yaralandığı kaydedildi.
 

Bu saldırıdan saatler sonra Güney Veziristan eyaletinin kuzeyindeki Mohmand kentinde teröristlerin yola döşediği anti-tank mayınına çarpan düğün otobüsünde de 4'ü kadın ve 3'ü çocuk olmak üzere 17 kişi öldü, 6 kişi yaralandı.
 

Peşaver'de de aynı gün içinde bir restoran ve nikah salonunun bulunduğu kompleksin otoparkında bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 15 kişi yaralandı.

 

Pakistan'da bu ay asker, polis ve sivil hedeflere düzenlenen saldırılarda yaklaşık 200 kişi hayatını kaybetti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler