YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Taliban örgütü bölündü
Taliban örgütü bölündü
27 Ağustos 2014 00:16
Pakistanlı bir grup, Taliban'dan ayrılarak kendi bağımsızlıklarını ilan edip, El-Ahrar Cemaati adı altında yeni bir örgüt kurdu.

Taliban'dan bağımsızlığını ilan eden El-Ahrar Cemaati, Pakistan’nın siyasi ve dini grupların hiçbirini desteklemediğini duyurdu.

Merkezi İran'ın başkenti Tahran'da bulunan yarı resmi Fars Haber Ajansı'na gore, El-Ahrar Cemaati'nin adını duyuran grup sözcüsü İhsanullah İhsan, Taliban ögütünden ayrılan yeni üyelerin çoğu Pakistan'ın aşiret bölgelerinde yer alan Mohmand bölgesinden seçildiğini bildirdi.

Pakistan Halk Hareketi Lideri Tahir-ul Kadri ve Pakistan Adalet Haraketi Lideri İmran Khan'nın faaliyetlerine karşı olduklarını belirten grup sözcüsü İhasan, "Bu kişilerin oluşturdukları siyasi partiler, İslami hukukuna aykırıdır, Şeriat ile çelişmektedir. El-Ahrar Cemaati'nin merkezi konseyi, tüm alanlarında karar verme yetkisine sahip" diye ekledi.

İhasan, El-Ahrar Cemaati olarak "Pakistan'daki herhangi bir siyasi ve dini grubu desteklemedikleri gibi gerçek bir dini sistem kululmasının peşinde olduklarının" altını çizdi.

Bildiride, El-Ahrar Cemaati'nin Mohmand bölgesinden Mevlana Kasim Hurasani, Taliban komutanı Ömer Halit, Peşaver Charsadda ilçesinden Taliban komutanı Hakkani Kari Şekil Hafız, Swat bölgesinden Taliban komutanı Mevlana Yasin, Hayber bölgesinden Taliban komutanı Hafız İsmail Han, Bajaur bölgesinden Taliban komutanı Mevlana Abdullah, Peşaver'den Müftü Muhammed ve Orakzay bölgesinden Mevlana Haydar Mansur tarafından oluşturulduğu kaydedildi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler