YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Taliban militanlarına günlük 70 dolar maaş
Taliban militanlarına günlük 70 dolar maaş
09 Eylül 2014 01:00
Afganistan'ın Helmand vileyeti Emniyet Müdürü Cuma Gül Himmet, Taliban terör örgütünün güvenlik güçlerine karşı savaşmak için her bir üyesine günde 70 dolar ödediğini bildirdi.

Tolo News TV’nin internet sitesine yer alan haberine göre, Afganistan Helmand vileyeti Emniyet Müdürü Cuma Gül Himmet, "bölgedeki ülkeler ile Arap ülkelerin açık bir şekilde Taliban başta olmak üzere değişik terör örgütlerine mali ve askeri destek verdiğini" iddia etti.

Afgan güçlerine karşı çatışan militanların yabancı kaynaktan maaş aldıklarını vurgulayan Gül Himmet, “Taliban’ın uzun süredir Helmand vileyetine bağlı Sangin ilçesinde Afgan güçleriyle çatışmalar devam ediyor. Üye kazanmasında en etkili faktörlerden birinin de militanlarına sağladığı yüksek maaşlardır. Afganistan Güvenlik Güçleri'ne verilen maaşın kaç kat daha üzerindedir” ifadesini kullandı.

Gül Himmet ayrıca, 3 aydan beri Afgan güvenlik güçlerinin Helmand’daki Sangin, Musa Kala, Nave, Nad Ali ve Marja ilçelerinde çatıştığını ve bazı ilçelerde ise yeni asker gönderdiklerini bildirdi.

Afgan yetkilileri, Pakistan’ın açık bir şekilde Taliban başta olmak üzere değişik terör örgütlerine destek verdiğini, şun an Pakistan’ın Veziristan bölgesinde 168 terör örgütü bulunulduğunu, Pakistan istihbaratı tarafından bu örgütlere hem eğitim hem de mali destek verildiğini, sonra onları Afganistan ve diğer ülkelerde kullandığını iddia ediyor.

Öte yandan, Afganistan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Sedik Sediki, "Birleşmiş Milletler başta olmak üzere tüm dünyanın Pakistan’ın teröre destek verdiğini bildiğini" savunmuş “Biz Pakistan’dan Birleşmiş Milletler'de şikayetçi olduk. BM, bu konuyu dikkate almalı, yoksa Pakistan’da eğitim gören teröristler tüm dünya için bir tehlike olabilir" ifadesini kullanmıştı.

 

AA

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler