YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Taliban, Kandahar yakınlarındaki köyleri ele geçir
Taliban, Kandahar yakınlarındaki köyleri ele geçir
Taliban, Kandahar yakınlarındaki köyleri ele geçir
18 Haziran 2008 / 10:17 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Afganistan’da hapishane baskını sonrası Taliban militanlarının ülkenin güneyindeki hareketliliği dikkat çekiyor. NATO bölgeye asker yığarken, yerli halka da bölgeyi terk etmeleri çağrısı yaptı.


2001 yılında Afganistan’da başlayan savaş yeni bir sürece giriyor. Ülkenin güneyinde toparlanmaya başlayan Taliban, Kandahar yakınlarındaki bazı köyleri ele geçirdi. Köyleri ele geçiren Taliban güçlerinin beş yüz kişiden oluştuğu bildiriliyor. Geçtiğimiz hafta yaşanan hapishane baskınından sonra üç yüz seksen Taliban tutuklu kaçırılmıştı. Afgan ve NATO yetkilileri köyleri ele geçirenler arasında hapishaneden kaçanların olup olmadığı konusunda net bir bilginin bulunmadığını belirtti.


KÖYLER ELE GEÇİRİLİYOR


ÖTE yandan köyleri ele geçiren Taliban savaş hazırlığı yapıyor. Yerel kaynakların bildirdiğine göre Kandahar’ın dış kesimlerindeki köylerde köprüler yıkılıyor, mayınlar döşeniyor. NATO helikopterleri bölge halkına olası operasyon öncesi evlerini terk etmelerinin istendiği broşürler attı. Bölgede yaşayan dört bin kişinin NATO uyarısı ve Taliban’ın hazırlığından korkarak evlerini terk ettiği belirtiliyor. Kandahar’daki hareketliliğe NATO birlikleri ve Afgan ordusu daha fazla asker göndererek karşılık verdi. Afganistan Savunma Bakanlığı sözcüsü Muhammed Zahir Azimi Afgan ulusal ordusunun bugün Kandahar’a takviye asker gönderdiğini bildirdi. Bu arada Taliban’ın köyleri ele geçirmesi ve Afganistan’ın güneyinde güç kazanması Afganistan-Pakistan hattında gerilime neden oldu. Afganistan Devlet Başkanı Hamit Karzai, artan saldırıların ardından Taliban mensuplarının Pakistan’ı üs olarak kullandığını söyleyerek Pakistan’a sınırötesi operasyon tehdidinde bulundu ve elçisini geri çekti.


AFGANİSTAN’A EK ASKER


BU arada önceki gün ABD Başkanı Bush ile görüşmesinde Afganistan’a ek asker göndereceklerini belirten İngiliz Başbakan Gordon Brown böylece İngiltere’nin Afganistan’daki asker sayısının en yüksek düzeye ulaştırılacağını söylemişti. Bu kararla İngiltere Afganistan’daki asker sayısını 8 bin 30’a çıkaracak. Afganistan’da şu anda 53 bin NATO askeri bulunuyor. NATO son bir yılda üye ülkelerden Afganistan’daki askeri varlıklarını daha da arttırmasını istemiş, Türkiye’den de muharip güç talebinde bulunulmuştu. Ancak Türkiye bu talebe olumsuz yanıt vermişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler