YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Taliban 'havlu attı'
Üst düzey bir Taliban yetkilisi, örgütün Afganistan'da 10 yıldır sürdürdüğü savaşı kazanma ihtimalinin çok az olduğunu söyledi.
Taliban 'havlu attı'
11 Temmuz 2012 / 15:44 Güncelleme: 11 Temmuz 2012 / 15:46

Harvard Üniversitesi'ne bağlı İnsan Hakları Merkezi'nin uzmanlarından, BM'nin eski Afganistan temsilcisi Michael Semple'e röportaj veren, adı açıklanmayan Taliban yetkilisi, "bu savaşı kazanmak için mucize gerektiğini" belirtti.

İngiliz "New Statesman" dergisinde yayımlanan röportajda, Molla takma adı verilen yetkili, "El Kaide'den sonra Taliban'ın yüzde 70'i öfkelendi. Adamlarımız El Kaide'yi gökten gönderilmiş bir felaket olarak görüyor" ifadesini kullandı.

Taliban yetkilisi, "Gerçeği söylemek gerekirse Usame'nin ölümü beni rahatlattı. O, Afganistan'ı yok etti. Cihada gerçekten inansaydı, bunu ülkemizde değil Suudi Arabistan'da yapardı" dedi.

"Savaşın doğası gereği, her iki tarafın da kazanmayı umduğunu" belirten yetkilisi, "Afganistan'daki savaşta güç dengeleri oldukça açık. Kabil'i alabileceğini düşünen her Taliban lideri büyük hata yapıyor" diye konuştu.

Taliban yetkilisi, "liderlerin askerlerine moral verdiğini, ancak gerçeği bildiğini" belirterek, "Molla Ömer yaşadıkça Taliban'ın bu savaşta onu izleyeceğini" söyledi. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler