YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Taliban 20 intihar komandosuyla Kabil'i bastı
Kabil'de Taliban, hükümete karşı büyük bir operasyon başlattı. 20 intihar komandosunun, hükümet binaları, başkanlık sarayı ve alışveriş merkezlerinin bulunduğu binalara gönderildiği ifade edilirken eylemcilerden 10'unun binalara girdiği belirtildi
Taliban 20 intihar komandosuyla Kabil'i bastı
18 Ocak 2010 / 11:28 Güncelleme: 18 Ocak 2010 / 11:33

Afganistan'da Taliban, başkent Kabil'de son bir yıl içerisindeki en büyük saldırısını gerçekleştiriyor.    

Afganistan’ın başkenti Kabil’de polis ile yaklaşık 20 intihar bombacısı arasında çatışma çıktı. Cumhurbaşkanlı Sarayı, Adliye Sarayı, Maliye Bakanlığı, Merkezi Bankası ve Serena Otel’in bulunduğu bölgede yaklaşık 20 kişilik bir grup intihar bombacısı ilk önce Cumhurbaşkanlığı önünde daha sonra Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası sonra da Serena Otel önünde üzerindeki patlayıcıları infilak ettirdi.

Çatışmanın halen devam ettiği Serena Otelden ateşler yükselirken, yaklaşık 10 dakika önce de Milli Eğitim Bakanlığı kapısında büyük bir patlama olduğu kaydedildi. Kabil’in merkezindeki en işlek caddelerdeki mağazaların kapatıldığı ve bölgenin boşaltıldığı kaydedildi. Bölgeye çok sayıda polis, milli istihbarat ve ordu güçleri gönderildi.

4 TALİBAN MİLİTANI ÖLDÜRÜLDÜ

Afganistan'ın başkenti Kabil'in merkezinde düzenlenen intihar saldırısında, 2 saldırganın bomba düzeneğini harekete geçirmeye çalışırken öldüğü, 2'sinin de Afgan güvenlik görevlileri tarafından öldürüldüğü bildirildi.

Afganistan İçişleri Bakanlığı sözcüsü Zemaray Başhari, El Cezire televizyon kanalına yaptığı açıklamada, "4 militanın öldüğünü teyit edebiliriz" ifadesini kullandı.

İki saldırganın başkentte bir binaya girerken öldürüldüğü belirtiliyor.

Bu arada bir güvenlik yetkilisi, Büyük Alışveriş Merkezine saldıran militanların iki muhafızı vurarak öldürdüğünü söyledi.

Yetkili, saldırıda ayrıca 3 sivilin hayatını kaybettiğini belirtti.
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler