YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Talabani'nin ziyareti dış basında
Talabani'nin ziyareti dış basında
Talabani'nin ziyareti dış basında
09 Mart 2008 / 07:48 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Irak Cumhurbaşkanı Talabani, Türk işadamlarını ülkesinde yatırıma çağırarak her türlü kolaylığı sağlayacaklarını söyledi. Talabani, Türkiye ile ilişkilerin seviyesini stratejik boyuta yükseltmek istediklerini belirterek, "Bu amaçla yüksek bir siyasî kurul oluşturalım." dedi.


Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Türkiye ile her alanda stratejik ilişkiler kurmak istediklerini belirterek, Türk şirketlerini Irak'ta yatırım yapmaya çağırdı. Türk işadamlarını Camlı Köşk'te kabul eden Talabani, yatırım için 25 milyar dolar ayırdıklarını söyleyerek, "Türk kardeşlerimizin Irak'ta iş yapmasını arzu ediyoruz. Kolaylık sağlamaya hazırız." dedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'le görüşen Irak Petrol Bakanı Hüseyin Şehristani, Irak'ın yatırım teklifini somutlaştırdı. Ülkesinin elektrik problemi olduğunu belirten Şehristani, "Gelin santral kurup bize elektrik satın. İster mazotla çalışsın isterse fuel-oille, yakıtınızı bedava verelim." diye konuştu.


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün daveti üzerine iki günlük çalışma ziyareti için Ankara'ya gelen Talabani, dün Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) Türk-Irak İş Konseyi üyelerini kabul etti. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın verdiği yemeğe katıldı. Türk işadamlarını Irak'ta yatırıma davet eden Talabani, "Yatırım için 25 milyar dolar ayırdık. Irak olarak sizlere ülkenin güneyi, Bağdat ve 'Kürdistan' dâhil bütün bölgelerinde kolaylıklar sağlamaya hazırız." diye konuştu. Irak Cumhurbaşkanı, Erdoğan'ın onuruna verdiği yemekte ise Türk halkının terörle ilgili endişelerini paylaştıklarını belirterek, ortak çalışma önerdi. Türkiye ile stratejik ilişki kurmak istediklerini belirten Talabani, "İlişkilerin geliştirilmesine destek sağlamak ve denetlemek amacıyla yüksek bir siyasî kurul oluşturalım." dedi. Başbakan Erdoğan ise Irak'la ilişkilerde yeni bir sayfa açmak için gerekli siyasî iradeyi ortaya koyacaklarını söyledi.


Irak'ın yatırım daveti enerji, müteahhitlik, kamu ihaleleri alanlarında yoğunlaşıyor. Talabani'ye eşlik eden Irak heyeti ile yapılan görüşme hakkında bilgi veren Türk-Irak İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy da iki ülke arasında önemli bir açılım sağlandığını söyledi. Aksoy, "Bazı bakanlıkların açtığı ihalelerde kullanılan malzemeler Türk malı olduğu için kabul edilmeme sorunu yaşanıyordu. Bu konuyu gündeme getirdik ve olumlu cevap aldık." dedi. Aksoy, aradaki pürüzlerin giderilmesi halinde sadece Türk firmalarının bu ülkede yıllık 10 milyar dolarlık müteahhitlik hizmeti gerçekleştirebileceğini kaydetti.


Türk-Irak İş Konseyi Başkanı, bu ülkede yapılan bütün ihalelerde teminat mektubu şartı arandığını da belirterek, teminat mektubu verildikten sonra ihalenin iptal olabildiğini söyledi. Sonrasında içeride büyük miktarlarda para kalabildiğine dikkat çekti. Aksoy, "Bu sorunun çözülmesi için Türk firmaları ihalelere girerken teminat mektubu vermeden girsin. Eğer o firma ile çalışacaksa elektronik posta çeksinler ve "3 gün içerisinde yatırsınlar" eğer yatırmaza ihaleyi alamasın teklifi götürdük. Onlar da bu konuya sıcak yaklaştılar." diye konuştu. Irak ile ilgili olarak yeni bir sayfanın açıldığını belirten İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy, Türk tarafının da Bağdat'a benzer bir ziyaret gerçekleştirmesi gerektiğini kaydetti.Talabani'nin ziyareti dış basında


Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin Türkiye ziyareti, dünya basınında ilgi uyandırdı. Talabani'nin PKK ile mücadele konusundaki sözleri ise manşetlere böyle taşındı.


-FT: "TALABANİ KIRMIZI HALI İLE KARŞILANMADI"-


Ekonomi gazetesi Financial Times, Talabani'nin Ankara ziyaretinin TSK'nın kara harekatının sona ermesinden bir hafta sonra gerçekleştiğine dikkat çekerek, Talabani'nin 2003 yılından bu yana Türkiye'yi ziyaret eden ilk Irak Devlet Başkanı olduğunu belirtti. Türk güvenlik sisteminin önemli bir kısmının Iraklı Kürtlerin PKK'yı desteklediğine inandığını kaydeden FT, "Bir devlet ziyareti gibi değerlendirmedi ve Sayın Talabani Ankara'da kırmızı halı ile karşılanmadı" diye yazdı.


-NYT: "IRAK LİDERİ TÜRKİYE İLE İLİŞKİYİ ONARMAYA ÇALIŞIYOR"-


New York Times de, "Irak lideri, Türkiye ile ilişkiyi onarmaya çalışıyor" başlıklı haberinde, ziyaretin Türkiye'nin Iraklı Kürtler ile konuşmak isteğinin işareti olarak değerlendirildi. Türkiye'nin Mesut Barzani ile konuşmayı reddettiğini yazan gazete, Talabani'nin, PKK ile ilgili korkuları gidermek için çaba gösterdiğini de kaydetti.


-BBC: "TALABANİ'NİN PKK İÇİN VERDİĞİ SÖZLER YENİ DEĞİL"-


İngiliz yayın kurumu BBC, Irak Cumhurbaşkanı Talabani'nin PKK'nın Irak topraklarından Türkiye'ye karşı saldırı düzenlemesine izin vermeyeceğini tekrarladığına dikkat çekerken, "Talabani'nin bu taahhütleri yeni değil. Daha çok Irak'ın resmi pozisyonunun teyididir ve şimdiye kadar bu tür sözlerin praktikte pek bir etkisi olmadı" yorumunu yaptı.


-EL CEZİRE: "TALABANİ PKK İÇİN 'ORTAK SORUN' DEDİ"-


Celal Talabani'nin PKK için "ortak sorun" ifadesini kullandığına dikkat çeken, El Cezire TV ise, Talabani'nin PKK ile mücadelede destek sözünü verdiğini kaydetti. El Cezire, Iraklı yetkililerinin, Talabani'nin Türkiye ziyaretinin "siyasi, ticari ve güvenlik bağlarını güçlendirmeyi amaçladığını söyledikleri de belirtti.


-DW: "YENİ BİR SAYFA AÇILMASI BEKLENTİSİ HAKİM"


Alman yayın kurumu Deutsche Welle ise, "Ankara'da da Talabani'nin ziyaretiyle Türkiye-Irak ilişkilerinde yeni bir sayfa açılması ve ilişkilere yeni bir ivme kazandırılması beklentisinin hakim olduğu belirtiliyor" dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler