YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Talabani'den ilk açıklama
Talabani'den ilk açıklama
10 Eylül 2012 16:54
Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Tarık Haşimi hakkında verilen idam kararına ilişkin açıklama yaptı.

Irak Cumhurbaşakanı Celal Talabani, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi hakkında verilen idam kararının ulusal uzlaşıyı zora sokacabileceğini söyledi.

Talabani, bugün yaptığı yazılı açıklamada, ülkenin meselelerine herkesçe kabul edilebilecek bir çözüm bulmak için uğraştığını, bu meselelerden birisinin de Haşimi meselesi olduğunu belirterek, çözüm arayışını sürdürdüğü bu dönemde Haşimi hakkında idam kararı verilmesinin esef verici olduğunu dile getirdi.

Haşimi'nin halen resmi olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı olduğuna dikkati çeken Talabani, "Haşimi hakkında idam kararının verilmesini esefle karşılıyorum. Haşimi, halen resmi olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısıdır. Bu karar, ulusal uzlaşının gerçekleştirilmesinde olumlu rol oynamayacak aksine sarfedilen çabayı karmaşık hale getirecek ve zora sokacaktır" dedi.

 Görüş beyan ederek yargıya ve yargı kararına müdahale etme gibi bir niyetinin olmadığını belirten Talabani, "Ortaya koyduğum bu görüş, sadece ülkemizde birlikte yaşama ve müsamahakar ruhu güçlendirmek isteyen ve halkımızın istikrar, büyüme ve refah yönündeki beklentilerinin önüne herhangi bir engelin çıkmasından endişe eden bir Cumhurbaşkanının emel ve çabalarını yansıtıyor" dedi. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler