YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Talabani’den DTP heyetine çarpıcı sözler
Talabani’den DTP heyetine çarpıcı sözler
Talabani’den DTP heyetine çarpıcı sözler
16 Aralık 2008 / 12:13 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Ahmet Türk başkanlığındaki DTP heyetini kabul eden Irak Devlet Başkanı Talabani ‘Kürt sorunu Meclis’te çözülür’ dedi.

IRAK Devlet Başkanı Celal Talabani, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk’e PKK’nın ‘silahlı mücadelesi’ni asla tasvip etmediklerini belirterek sorunun demokratik çerçeve içinde çözülmesi için atılan adımları destekleyeceklerini söyledi. Talabani, Türkiye’deki Kürt sorununun tam olarak çözülmesi durumunda Iraklı Kürtlerin de rahatlayacağını öne sürdü.

ÇÖZÜM YERİ PARLAMENTO

Bir süredir Kuzey Irak’ta temaslarda bulunan DTP heyeti, dün Talabani’yle bir araya geldi. Yaklaşık 2 saat süren görüşmede Talabani DTP’nin parlamentoda temsil edilmesinin Kürt sorunu adına çok önemli olduğuna vurgu yaptı. Talabani, ‘Kürt sorununun demokratik yollardan çözümüne önem veriyoruz. Kürt varlığının Türkiye’de de anayasal olarak güvence altına alınması gerekir. Bu sorunların parlamento çatısı altında çözülmesi için herkesin çaba göstermesi gerekir’ dedi.

BURAYI KENDİ EVİNİZ BİLİN

Talabani PKK’nın silahı kullanmasına karşı olduklarını da net bir dille belirterek, ‘Çağımızda hiçbir sorunun silah yoluyla çözüleceğine inanmıyoruz. PKK’nın silahlı mücadelesini tasvip etmiyoruz. Bu sorunların demokratik ve diplomatik yollarla çözülmesi gerekir. Bu çerçevede DTP’nin çalışmalarını çok önemli görüyoruz’ diye konuştu. Talabani, DTP heyetine ‘Burayı kendi eviniz gibi bilin. Size kapımız her zaman açık’ diye seslendi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler