YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Talabani'den Abdullah Gül'e açık davet
Talabani'den Abdullah Gül'e açık davet
Talabani'den Abdullah Gül'e açık davet
12 Aralık 2008 / 17:14 Güncelleme: 12 Aralık 2008 / 00:00


Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Kerkük'te bulunan Türkmen grup temsilcileri görüşmesinde,Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Bağdat'ta gelmesi durumda kendisi ile Kerkük'e gelebileceğini söyledi.


Kerkük'te yaşayan etnik guruplarla görüşmek ve sorunlarını dinlemek üzere Kerkük'te bulunan Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani bugün Türkmen temsilcilerle bir araya geldi.


Görüşmeye katılan Kerkük Türkmen İl Meclis Üyesi Ali Mehdi, Erbil Irak Türkmen Cephesi Temsilcisi Üzeyir Ağalı, Türkmen Karar Partisi Başkan yardımcısı Liva Yaşar ve Kerkük Türkmen İl Meclis Üyesi Hasan Turan tarafından sunulan sorunları dinledikten sonra Talabani, çözüm için kendisinin ilgileneceğini söyledi. Ayrıca, Talabani, yakında Gül'ü Irak'a beklediklerini söyledi.


Talabani Türkmen temsilcilerine, bu ayın 20'den sonra muhtemel olarak gerçekleşecek ziyaretin ilk önce Bağdat, Necef ve Kerbela'dan sonra Kerkük olabileceği sinyalini verdi.


TÜRKMENLERİN SORUNLARINI DİNLEDİ


Kerkük'te yaşayan etnik gruplarla görüşmek ve sorunlarını dinlemek üzere Kerkük'te bulunan Talabani bugün Türkmen temsilcilerle görüştü. Kerkük'ün Arafe semtinde bulunan Cumhurbaşkanlığı konutunda Türkmen dört parti temsilcisi ile temaslarda bulunan Talabani, kentteki levhalara Türkmence ifadeler konulacağını ve 100 Türkmen subayın polis teşkilatına alınacağını belirtti.


Cihan mikrofonlarına konuşan Türkmen yetkililer, toplantının olumlu bir havada gerçekleştiğini kaydettiler. Kerkük Türkmen İl Meclis Üyesi Ali Mehdi, kendilerine verilen sözlerin tutulmasını isteyerek önümüzdeki günlerde bu sözlerin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini göreceklerini ifade etti.


Erbil Irak Türkmen Cephesi Temsilcisi Üzeyir Ağalı, toplantının olumlu geçtiğini, isteklerinin uygulanmasını beklediklerini söyledi. Milli Türkmen Partisi Başkanı Cemal Şen, "Biz sorunlarımızı ve isteklerimizi anlattık. Kendisi bu sorun ve isteklerle şahsen ilgilenceğini kaydetti. Bu da bizim için sevindirici bir gelişme oldu" diye konuştu.


Türkmen Karar Partisi başkan yardımcısı Liva Yaşar, görüşmede kendilerinin iyi karşılandığını ve taleplerinin karşılanacağının sözünü aldıklarını vurguladı.


Kerkük Türkmen İl Meclis Üyesi Hasan Turan ise, "İnşallah isteklerimiz yerine gelir. Bu isteklerin yerine gelmesi için bizden iki haftalık süre istedi. Resmi yer ve işaret tablolarına Türkmence yazılması ve Kerkük polisine 100 Türkmen subayın alınması, Kerkük'te Türkmencenin de resmi dil statüsüne girmesini istedik" şeklinde konuştu. (Cihan)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler