YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Talabani topu Meclis Başkanı'na attı
Talabani topu Meclis Başkanı'na attı
06 Haziran 2012 19:29
Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, topu Meclis Başkanı Nuceyfi'ye attı.

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin, Başbakan Nuri el-Maliki hükümetinin düşürülmesi için toplanan imzaların "gerçekliğinin araştırılması" işini, Milli Meclise havale ettiği bildirildi. Bu durumun güven oylamasına giden süreci hızlandırabileceği düşünülüyor.

Cumhurbaşkanı Talabani'nin basın bürosundan yapılan yazılı açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanı, parlamentodaki gruplardan, Hükümetten güven oyunun çekilmesini öngören talebi, milletvekillerinin adları ve imzalarıyla birlikte teslim almıştır. Talepteki imzaların gerçekliğini araştırması için pazartesi akşamı Cumhurbaşkanlığı tarafından bir komisyon oluşturulmuştur. Komisyon ancak salı sabahı işine başlayabilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanı, Milli Meclis Başkanı Sayın Usame en-Nuceyfiye bir mektup göndermiştir. Göndermiş olduğu mektupta talepteki imzaların gerçekliğinden emin olunması işinin vakarlı Milli Meclise havale edilmesini istemiştir" denildi. 

İmzaların Meclis Başkanı Nuceyfi'ye ulaşmasının, Maliki'ye karşı yapılacak güven oylaması sürecini hızlandıracağı düşünülüyor. Nuceyfi, hükümetin düşürülmesi girişiminde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Irakiye listesi lideri Iyad Allawi ve Sadr Hareketi lideri Seyyid Muktada es-Sadr ile sürecinden başından beri ortak hareket ediyor.

Bu arada, Selahaddin vilayetinin ileri gelenleriyle bugün bir araya gelen Başbakan Nuri el-Maliki, kabulde yaptığı konuşmada, bazı milletvekillerinin kendisini aradığını, hükümetin düşürülmesi girişimine imza atmaları için zorlanıp tehdit edildiklerini, bu yüzden, güvenliklerinin sağlanması için önlemlerin artırılmasını talep ettiklerini söyledi.

Öte yandan, Maliki'nin kurmaylarından Türkmen milletvekili Abbas Beyatlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Toplanan imzalarla hükümetten güven oyunu çekme girişimi bir sonuca ulaşamayacaktır. Siyasi taraflar da bunun farkına varmıştır. Siyasi krizi aşmak için tarafların yakın bir zamanda bir araya geleceklerini ve pazarlıklar neticesinde uzlaşmaya varacaklarını tahmin ediyorum" dedi.

Başbakan Maliki, geçtiğimiz pazartesi, hükümetinin düşürülmesi için sunulan bazı imzaların sahte olduğunu iddia ederek, Cumhurbaşkanı Talabani'den imzaların gerçekliğinden emin olunması için inceleme yaptırmasını istemişti. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Talabani, imzaların incelendiği bir komisyon kurulması talimatını vermişti. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler