YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Takasa rağmen yaptırım
BM Güvenlik Konseyi’nin İran’a yönelik yeni yaptırımlar konusunda anlaştığı haberleri üzerine Türkiye, Tahran yönetimine müzakere zemininin yitirilmemesi için önemli uyarılarda bulundu
Takasa rağmen yaptırım
09 Haziran 2010 / 07:09 Güncelleme: 09 Haziran 2010 / 08:38

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin İran’a karşı uygulayacağı yaptırımlar konusunda “tamamen anlaşmaya” varıldığı bildirilirken Türkiye Tahran’a “ipleri koparma” ve “müzakere masasından kalkma” dedi. Türkiye ve Brezilya’nın İran ile imzaladığı nükleer takas anlaşmasına rağmen ABD ve müttefikleri Tahran’a yaptırım konusunda anlaştı. BM Güvenlik Konseyi görüşmelerine yakın olan ve adının açıklanmasını istemeyen bir Rus kaynak, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, “İran’a yönelik yaptırım önerisi konusunda tamamen anlaşmaya varıldı” dedi. Kaynak, “Bununla ilgili hiçbir sorun olduğunu düşünmüyoruz. Bana göre, (yaptırım uygulanması konusunda) hiçbir zaman da bir sorun olmadı” ifadesini kullandı. 

ANKARA VE BRASİL’DEN SON DAKİKA

Öte yandan Güvenlik Konseyi, Türkiye ve Brezilya’nın talebi üzerine dün yine toplandı.  Konseyin basına kapalı yapılan danışma toplantılarında, Türkiye ve Brezilya’nın isteği doğrultusunda İran’ın nükleer meselesi, yaptırım konusunun ötesinde Daimi Temsilciler düzeyinde ve siyasi açıdan ele alındı. Batılı diplomatlar, toplantı öncesinde gazetecilere yaptıkları açıklamalarda, İran’a karşı yeni ve sıkı yaptırımlar getiren yeni karar tasarısının hazır olduğunu ve eklerinin tamamlanıp Konsey’e sunulacağını belirtti. BM kulislerinde İran’a yeni yaptırımlar getiren karar tasarısının en erken bugün oylamaya sunulabileceği konuşuluyor.

TAHRAN’A TELKİN

Türkiye, İran’a, BM’deki yaptırım tasarısının önümüzdeki günlerde gündeme gelmesinin muhtemel olduğunu belirterek, tasarının onaylanması durumunda “ipleri koparmaması” telkininde bulundu. İstanbul’da görüşen Türk ve İranlı yetkililer, ABD’nin BM’ye sunduğu yaptırım tasarısı konusunu da çeşitli seviyelerde ele aldı. Bu görüşmelerde, Türk tarafının İranlı yetkililere, tasarının önümüzdeki günlerde gündeme gelebileceği bilgisini aktardığı, İranlıların da Brezilya ve Türkiye ile imzalanan uranyum takası anlaşmasını hatırlatarak, bu konuda ellerinden geleni yaptıklarını söyledikleri öğrenildi. Türkiye, İran’a, müzakere zemininin yitirilmemesi için yine de “ipleri koparmaması”’ ve “müzakere masasından kalkmaması” telkininde bulundu.        

Halklarımız uyandı ve artık zulmün karşısında duruyor

 “Hak ile batıl savaşında her zaman Hak kazanmıştır” diyen Ahmedinejad İstanbul’da İsrail’e yüklendi:

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad: Barış kervanına (Gazze’ye yardım götüren gemilere) yapılan saldırı, gerçekte tüm insanlığın duygularını etkilemiştir. Saldırı, sadece bir yardım gemisine yapılan saldırı değildir. Bu olay şunu gösterdi ki, halklar artık uyanmıştır, zalimin, zulmün karşısında duruyor. Yardım gemisi, sadece mazlum Gazze halkı için değil, insanlığın özgürlüğü için yapılan bir eylemdi. Saldırı, siyonist rejimin şiddet huyunu gösterdi. Siyonist rejim, ABD gibi büyük devletlerin desteğiyle hukuk ve yasaları ayaklar altına almıştır..

HER ZAMAN HAK KAZANMIŞTIR

Bir tarafta insanlığın temiz duyguları vardı, insanlığın bayrağı vardı. Diğer tarafta ise şiddet, vahşet, nefret, savaş, esaret, siyonist rejimin şeytani çığlıkları... Yalan, hile ve kirlilik vardı. Diğer tarafta şeytanların bayrağı vardı. Bu Hak ve batıl arasındaki tarihi bir savaştı. Her zaman Hak kazanmıştır. Şüphesiz bu yolun sonu değildir, belki bir yolun başlangıcıdır.

YENİ BİR DÜZEN İHTİYACI HİSSEDİYORUZ

Tabanca ve bombaların zoruyla, bazı ülkelerin yardımıyla bir yardım gemisinin önüne geçebildilerse yakın gelecekte yüzlerce, binlerce kervan çeşitli noktalardan harekete geçecek, Gazze’ye ve insanlığa özgürlük, barış, sevgi ve aşk hediye edecektir. Türkiye’ye, halkının yaptığı insani duruş, hükümete de halkının hareketinden dolayı teşekkür etmek için geldik. Son 100 yılın tecrübesi şunu gösteriyor ki; tek yönlü ilişkiler insanlığa, adalete ve barışa karşı olmuştur. Tüm dünya ihtilaf ve güvensizlik ortamına sahip. Bunun gibi bir düzen yolun sonuna varmıştır ve biz yeni düzen ihtiyacını hissediyoruz.

İran tasarısı bugün oylanacak

Rusya dahil tüm üyeler anlaştı. İran’a yönelik yeni yaptırım tasarısı BM Güvenlik Konseyi’nde bugün oylanacak. 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler