YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Takas tamamlandı!
İsrailli uzman çavuş Gilad Şalit, helikopterle geldiği İsrail'in askeri hava üssü Tel Nof'ta, ilk kez ailesiyle bir araya geldi... Filistinli mahkumlar ise coşkuyla karşılandı!
Takas tamamlandı!
18 Ekim 2011 / 15:55 Güncelleme: 18 Ekim 2011 / 15:57

Şalit'i havalimanında, helikopterin indiği yerde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu karşıladı. Netanyahu'ya selam duran Şalit, Başbakan'la kucaklaşmasının ardından, babası Noam Şalit ile kucaklaştı. Netanyahu, Şalit'e "Merhaba Gilad, İsrail devletine hoşgeldin. Seni evde görmek güzel" dedi.

Şalit, hava üssündeki törenin başlamasından önce anne ve babası Noam ve Aviva Şalit'in yanı sıra aynı yerde kendisini bekleyen kardeşi Yoel ve dedesiyle özel bir odada bir araya geldi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN...

Tel Nof'taki karşılama töreninde konuşma yapan İsrail Başbakanı, mutluluk ve acının aynı anda yaşandığını belirtti. Görevlerinden birinin, tutsak askerin sağ  salim geri döndürülmesi olduğunu söyleyen Netanyahu, "Bugün bu görev tamamlanmıştır" dedi.

Netanyahu, anlaşma konusunda karar alırken bir taraftan İsrail adına savaşa gidenlerin eve dönmeleri için her şeyin yapılması gerektiğini, diğer yandan da yakınlarını kaybedenlerin "teröristlerin serbest kalmasından duydukları acıyı ve teröristlerin Batı Şeria'dan uzaklaştırılarak vatandaşların güvenliğinin sağlanması gerektiğini düşündüğünü" vurguladı.

İsrail Başbakanı, "terörle mücadelenin süreceğini ve serbest kalanların tekrar teröre dönmeleri halinde eylemlerinden sorumlu olacaklarını" da vurguladı.

Öte yandan, İsrail Ordu Sözcülüğü, İsrail ile Hamas arasında varılan anlaşma uyarınca, Şalit'in serbest bırakılması anlaşmasının ilk bölümünün tamamlandığını açıkladı.

Açıklamada, serbest bırakılması öngörülen 477 Filistinli tutuklunun tümünün Ramallah yakınındaki Ofer cezaevi, Gazze ile yakın Kerem Şalom geçişi ile Batı Şeria'da, İsrail ve Mısır'da salıverildiğini bildirdi.

Açıklamada, Uluslararası Kızılhaç'ın tutukluların transferine yardımcı olduğu da kaydedildi.

GAZZE BAYRAM YERİNE DÖNDÜ

Hamas ve İsrail arasında yapılan esir değişimi anlaşması ile Gazze bayram yerine dondü.

İsrail askeri Gilad Şalit'in teslim edildiğine dair görüntülerin yayını ardından Refah sınır kapısında da sevinç yaşanmaya başladı. Anlaşmanın son anda iptal edilmesi endişesi taşıyan aileler, yayımlanan listede isimleri yer alan yakınlarına kesin olarak kavuşacaklarını bilerek dans etmeye başladı.

Hamas ve Filistin lehine sloganlar da atılan sevinç gösterilerinde kadınlar da zılgıt çekiyor, herkes tekbir getiriyor.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN...

Gazze'deki yönetimin başbakanı İsmail Haniye dahil olmak üst düzey Hamas yöneticileri ve diğer örgütlerin temsilcileri de sabahın erken saatlerinden itibaren Refah sınır kapısına gelmeye başladı.

Tutuklular önce Haniye tarafından karşılanacak, ardından da ailelerin de beklediği alana getirilecek.

FİLİSTİNLİ MAHKUMLAR SEVİNÇ İÇİNDE...

Serbest bırakılan Filistinli tutuklulardan, Batı Şeria'ya bırakılanlar, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Ramallah'taki resmi konutu Mukata'da binlerce Filistinli ve yakınları tarafından sevinç gösterileriyle karşılandı.

Filistinli tutuklular ve yakınları, gözyaşları içinde birbirleriyle kucaklaştı; anneler babalar, çocuklar, yıllardır görmedikleri cezaevindeki sevdikleriyle hasret giderdi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da Filistinliler'in özgürlüğe kavuşmalarını kutlarken, "İsrail hükümeti ile aynı miktarda Filistinli tutuklunun serbest bırakılması için anlaştık" dedi.

Halihazırda İsrail cezaevlerinde bulunan Filistinli tutuklulara da seslenen Abbas, "Sizi unutmuyoruz... Her dakika sizin, hepinizin serbest bırakılmasını görmek için çabalayoruz. İnşallah, yakın zamanda sizleri de aramızda göreceğiz" diye konuştu.

İsrail'in serbest bırakmayı kabul etmediği El Fetih Tanzim lideri Mervan Barguti, 20 günden fazladır açlık grevinde bulunduğu için rahatsızlanıp hastaneye kaldırılan Filistin Halk Kurtuluş Cephesi Genel Sekreteri Ahmed Saadet ve İbrahim Hamid'in de isimlerini sayan Abbas, Saadet'e acil şifalar dilerken, tüm bu Filistinli tutukluların da serbest bırakılacağı ümidinde olduğunu kaydetti.

Abbas, bu arada İsrail ile Filistin Yönetimi arasındaki müzakerelere de değindi ve müzakerelerin tekrar başlamasının, 1967 sınırlarına dayalı, başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devleti esasına, Yahudi yerleşimlerinin tümüyle durdurulmasına ve tüm Filistinli tutukluların serbest bırakılmasına bağlı olduğunun altını çizdi.

Başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin BM'de tanınması için çaba gösterdiklerini dile getiren Abbas, El Fetih ile Hamas arasındaki uzlaşma anlaşmasına da değindi ve bu uzlaşmanın israil cezaevlerindeki Filistinli tutukluların serbest bırakılması öncesinde başladığını hatırlatarak, bu konudaki çalışmalarını sürdüreceklerini ve bunu gerçekleştirecekleri umudunda olduğunu kaydetti.

El Fetih ve Hamas yetkilileri bir arada karşıladı

Filistinli serbest kalan tutukluların Mukata'daki karşılama törenine El Fetih ve Hamas yetkilileri birlikte katıldı.

Karşılamada, Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ) İcra Komitesi, El Fetih'in Merkez Komitesi üyeleri, aralarında Hamas hükümetinin eski Başbakan yardımcısı Nasır Şair ile Filistin parlamentosunun Hamaslı başkanı Aziz Dveyk ve kısa süre önce serbest bırakılan Hamas'ın Batı Şeria'daki kurucu üyelerinden Nasır Yusuf'un da bulunduğu Hamas liderleri de yer alırken, ayrıca binlerce tutuklu yakını ve Filistinli hazır bulundu.

Bu arada, Filistin resmi haber ajansı WAFA'nın bildirdiğine göre, Gazze Şeridi'ndeki Hamas hükümetinin Başbakanı İsmail Haniye, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a bir kutlama telefonu açtı.

Haniye ve Abbas'ın, Filistinli tutukluların serbest bırakılması nedeniyle, karşılıklı olarak birbirlerini tebrik ettikleri belirtildi. (AA)

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler