YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Takas gerçekleşti
İsrail, ikinci tutuklu takasını Hamas'ın ardından Mısır'la gerçekleştirdi.
Takas gerçekleşti
27 Ekim 2011 / 21:01 Güncelleme: 27 Ekim 2011 / 21:07

Mısır'la varılan anlaşmadan sonra, bu ülkede casusluk şüphesiyle tutuklanan Amerikan-İsrail vatandaşı İlan Grapel (27) İsrail cezaevlerinde bulunan 25 Mısırlı'nın salıverilmesi karşılığında serbest kaldı.

İsrail ordu radyosu, takas işlemlerinin tamamlandığını ve Grapel'i taşıyan uçağın Kahire'den İsrail'in uluslararası Ben-Gurion Havalimanı'na hareket ettiğini duyurdu.

Radyo, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun bu konuyla ilgili özel temsilcisi İsaac Molho ile Kadima milletvekillerinden Yisrael Hasson ve dün takas için Kahire'ye ulaşan Grapel'in annesi İrene'nin de İlan Grapel'e ülkeye dönüş yolunda eşlik ettiğini bildirdi.

Grapel, geçen Haziran ayında Hüsnü Mübarek'in de devrilmesine neden olaylar sırasında, Mossad için çalışmakla suçlanarak Kahire'de kaldığı otelde tutuklanmış, ayrıca göstericileri Özbekiye karakolunun yakılması için kışkırtmakla da itham edilmişti.

İsrail basını, Grapel karşılığında serbest bırakılan Mısırlılar'ın çoğunluğunun Sina Yarımadası'ndan Bedeviler olduğunu belirtti. Söz konusu Bedeviler'in sınırda uyuşturucu ve silah kaçakçılığı suçlarından cezaevinde bulundukları ifade edildi.

Üçü çocuk yaşta oldukları belirtilen Bedeviler'den birkaçının cezalarını zaten tamamlamış bulundukları, bir kısmının da bu yılın sonuna doğru cezalarının tamamlanmasının beklendiği de bildirildi.

İsrail'deki medya kuruluşlarının, Ben Gurion'a getirildiğinde Grapel ile konuşmalarına ve görüntü almalarına izin verilmedi. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler