YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tahrir Meydanı yine karıştı
Muhammed Mursi'nin kararını protesto eden göstericiler Tahrir Meydanı çevresinde polisle çatışıyor.
Tahrir Meydanı yine karıştı
24 Kasım 2012 / 12:21 Güncelleme: 24 Kasım 2012 / 12:28

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin, yetkilerini büyük ölçüde arttıran son anayasal düzenlemelerine yönelik tepkiler devam ediyor. Dün geniş çaplı gösterilere sahne olan başkent Kahire'deki Tahrir Meydanı'nda bugün de çatışmalar çıktı.

Mursi'nin, Cumhurbaşkanlığı kararlarını bütünüyle yargı denetiminin dışına çıkaran kararlarına tepki gösteren gruplar, Tahrir Meydanı çevresindeki yollarda toplanarak gösteri yaptı. Meydana girmeye çalışan göstericiler polisin sert müdahalesiyle karşılaştı.

Göstericiler, taşlarla güvenlik güçlerine saldırırken, Mısır polisi göz yaşartıcı gaz kullanarak eylemcileri dağıtmaya çalıştı. Bölgede gerilimin devam ettiği, göstericilerle polis arasında zaman zaman çatışmalar yaşandığı bildirildi. Öte yandan Tahrir Meydanı'nda oturma eylemine başlayan ve bu amaçla 20'den fazla çadır kuran grubun da çatışmaların arasında kaldıkları ve bazılarının yan sokaklara kaçmaya zorlandıkları bildirildi.

Bu arada Mısırlı bir avukat, Mursi'nin son kararnamesinin iptali için İdare Mahkemesi'ne başvurdu. İdare Mahkemesi'nin, avukat Muhammed Salim tarafından yapılan şikayet başvurusunu ne zaman ele alacağı konusunda ise henüz bilgi verilmedi. Salim, başvurusunda, Mursi'nin kararlarının, yasama yetkisi bulunmaması nedeniyle anayasaya aykırı olduğunu savunarak derhal iptal edilmesini istedi. aa

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler