YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
“Tahran-Erivan ilişkilerinin ufku aydınlık”
“Tahran-Erivan ilişkilerinin ufku aydınlık”
21 Ekim 2014 01:40
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Tahran-Erivan ilişkilerinin ufkunun aydınlık” olduğunu söyledi.

Ruhani’nin Tahran’a resmi ziyarette bulunan Ermenistan Başbakanı Hovik Abrahamyan’ı kabulünün ardından cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, görüşmede başta ekonomik işbirlikleri olmak üzere iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinin ele alındığı belirtildi.

Görüşmede, “Tahran ve Erivan'ın bölgesel ve uluslararası konularda bugüne kadar yapıcı işbirliği içerisinde olduğunu” belirten Ruhani, “Ermenistan’ın işbirliği konusundaki olumlu tutumunu takdir ediyoruz” görüşünü dile getirdi.

Hükümetlerin iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri canlandırma yönünde çaba göstermesinin önemine vurgu yapan Ruhani, “Her iki ülke yöneticileri ilişkilerin gelişmesi önündeki engellerin ivedilikle kaldırılması için çaba sarf etmeli. İşbirliği çıtasının yükseltilmesi için mevcut ciddi irade ve kapasite gözönüne alındığında, iki ülke ilişkilerinin ufkunun aydınlık olduğunu görüyoruz” dedi.

Ermenistan Başbakanı Abrahamyan ise Tahran ziyaretinin başta ekonomi olmak üzere tüm alanlardaki işbirliklerinin geliştirilmesi için uygun ortamı hazırlayacağını umduğunu belirtti.

 

AA

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler