YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Taftanaz 'hayalet şehre' döndü
Muhalifler Taftanaz Askeri Üssü'nü ele geçirdi. Çıkan çatışmalar nedeniyle yoğun bombardıman altında kalan Taftanaz ilçesi hayalet şehre döndü.
Taftanaz 'hayalet şehre' döndü
14 Ocak 2013 / 11:15 Güncelleme: 14 Ocak 2013 / 11:25

Suriye'nin kuzeyindeki İdlib kentine bağlı Taftanaz ilçesi, Taftanaz Askeri Üssü'nün muhalifler tarafından alınması sırasında çıkan çatışmalar nedeniyle yoğun bombardıman altında kalıp ''hayalet şehre'' dönünce, yaklaşık 30 bin kişi daha güvenli yerlere göç etti.

Selefi eğilimli Ahrar'uş Şam Tugayları ile Nusra Cephesi'nin 11 gün süren kuşatması sırasında, Esed güçlerinin gerek üsten, gerekse havadan, kuşatmayı kırmaya yönelik bombalı saldırıları sonucu, üsse yaklaşık iki kilometre mesafede bulunan kentte ciddi hasar oluştu.

Ağır yıkım nedeniyle evlerin büyük bir bölümü kullanılamaz hale gelirken, varil ve misket bombalarının kullanıldığı belirtilen saldırılarda, alt yapı da büyük oranda çöktü. Yaşananlar nedeniyle 30 bine yakın kişi de daha güvenli bölgelere göç etti.

Evlerin yanı sıra birçok cami ve iş yerinin yerle bir olduğu kentte, halkın acil ihtiyaç malzemelerini alarak kaçtığı gözleniyor. Şiddetli çatışmaların yaşandığı kentin özellikle iç bölgelerinde ''deprem'' yaşanmış izlenimi uyanırken, kaçışlar nedeniyle Taftanaz adeta ''hayalet kente'' dönüştü. Yaşananlara rağmen göç etmeyenlerin bulunduğu kent merkezinde, az da olsa hayat izlerine rastlamak da mümkün.

AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler