YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tacikistan'da paralel varlığı sona eriyor
Tacikistan'da paralel varlığı sona eriyor
22 Mayıs 2015 00:00
Tacikistan Eğitim ve Bilim Bakanı Nuriddin Said, Fethullah Gülen hareketine ait Şelale Eğitim Kurumları'na bağlı okulların devlet lisesi olacağını ve isimlerinin değiştirileceğini söyledi.

Said, lisansları daha önce incelemeye alınan Gülen hareketine bağlı okullarla ilgili basına yaptığı açıklamada, bu konudaki gerekli yasal belgelerin hazırlandığını bildirdi.

Alınan kararların gelecek eğitim öğretim döneminde uygulanacağını aktaran Said, "Liseler, devlet lisesi olacak ve isimleri değiştirilecek" ifadelerini kullandı.

"Müfredat değiştirilecek"

Eğitim ve Bilim Bakanlığı Okul Öncesi ve İlkokul Eğitim Daire Başkanı Abdulcabbar Aliyev de basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yeni eğitim döneminde Şelale Eğitim Kurumları'na ait liselerdeki eğitim tarzının ve müfredatının değiştirileceğini açıkladı.

Aliyev, "paralel yapı"ya ait okulların resmi kurucusu olan Şelale Eğitim Kurumları'nın da bu statüsünü kaybedeceğini vurguladı.

Türkiye'deki "paralen yapı", Tacikistan'da ilk okulu 1992'de açtı. Son 10 yılda bu okulların amaçlarına ilişkin tartışmalar ve kapatılmasına ilişkin talepler zaman zaman gündeme geldi. Şelale Eğitim Kurumları çatısı altında olan ve Tacik-Türk Lisesi ismini taşıyan okulların 6'sı başkent Duşanbe'de, 4'dü ise diğer şehirlerde faaliyet gösteriyor.

Okulların sahibi olan Şelale şirketi, Tacikistan şirketi olarak faaliyetini sürdürüyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler