YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Süveyş'te İran - İsrail dalaşı!
İran'ın 'eğitim seferi' şekline duyurduğu iki savaş gemisinin Süveyş Kanalı'ndan geçişine, İsrail'den 'provokasyon ve küstahlık' açıklaması geldi.
Süveyş'te İran - İsrail dalaşı!
17 Şubat 2011 / 10:57 Güncelleme: 17 Şubat 2011 / 10:58

İran'ın 'eğitim seferi' olduğunu duyurduğu iki savaş gemisinin Süveyş Kanalı'ndan geçişiyle ilgili İsrail'den açıklama geldi.

İran'ın yarı resmi Fars haber ajansı, gemilerin geçişiyle ilgil 26 Ocaktaki haberinde, donanma öğrencilerinin 1 yıllık eğitim seferine çıktıklarını, Aden Körfezi ve Kızıl Deniz üzerinden Süveyş Kanalı'nı geçerek Akdeniz'e çıkacaklarını bildirmişti.

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ise, bu geceki geçişlerle ilgili 'provokasyon' açıklaması yaptı.

Kudüs'te düzenlenen Büyük Amerikan Yahudi Örgütleri Başkanlar Konferansı'nda konuşan İsrail Dışişleri Bakanı, yıllardır böyle bir olayın olmadığını da belirterek, "Bu provokasyon, İranlıların kendilerine güvenlerinin ve artan küstahlıklarının bir göstergesidir" ifadelerini kullandı.

Lieberman, "Maalesef, uluslararası toplum, İran'ın bu provokasyonlarıyla mücadele etme niyetinde gözükmüyor. Uluslararası toplumun, İsrail'in bölgede durumu dalgalandırmayı amaçlayan bu provokasyonlara karşı sürekli sessiz kalmayacağını anlaması gerekir."

GEMİLERE YAKIN TAKİP

Öte yandan İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, İran'a ait iki savaş gemisini yakından gözlediklerini söyledi.

Barak'ın Ofisinden yapılan açıklamaya göre, İsrail Savunma Bakanı, ülkesinin konuyla ilgili olarak dost ülkeleri de bilgilendirdiğini belirtti.

 

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler