YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Suudi Kralına darbe yapılacak' iddiası
'Suudi Kralına darbe yapılacak' iddiası
14 Mayıs 2015 01:55
Suudi Arabistan Kralı Selman'ın son aylarda ülkenin yönetiminde yaptığı önemli görev değişikliklerinin kendisine karşı bir darbeyi tetikleyebileceği iddia edildi.

Suudi Arabistan Kralı Selman'ın son aylarda ülkenin yönetiminde yaptığı önemli görev değişikliklerinin kendisine karşı bir darbeyi tetikleyebileceği iddia edildi. Dünya siyaseti ile ilgili raporlar yayınlayab IHS Jane's 360 dergisinde yer alan yazıda, Suudi Arabistan Kraliyet ailesi içerisinde önümüzdeki günlerde bir güç savaşının başlayabileceği iddia ediliyor.

Kral Selman'ın 30 Nisan'da Kraliyet Mahkemesi aracılığıyla aldığı kararlarla birlikte, ülke yönetiminde önemli değişiklikler gerçekleştirmişti.

Kral Selman, gectiğimiz Nisan ayının sonunda Veliaht Prens'i ve dışişleri bakanını değiştirmişti. Bu değişiklikle birlikte ilk defa kraliyet ailesinden olmayan biri dışişleri bakanlığına getirilmişti.

Kral Selman'ın yaptığı önemli değişikliklerden biri de Suudi Arabistan devletine ait olan pretrol şirketi Saudi Aramco'yu Petrol Bakanlığı'ndan ayırmasıydı. Kral Selman şirketin başına da kendi oğlunu getirdi.

Bu değişikliklerin Kral Selman'ın halefi Kral Abdullah bin Abdulaziz'in oğlu Prens Miteb bin Abdullah es Suud'u rahatsız ettiği ifade ediliyor. Prens Miteb, Suudi Arabistan Ulusal Muhafızları'nın başında bulunuyor. Dergide yer alan iddiada, bu değişikliklerin, Kraiyet ailesine bağlı ordu ile Prens Miteb'e bağlı muhafızları karşı karşıya getirebileceği ileri sürülüyor.

 

TİME TÜRK

 // mustafa
şii akımlara izin vermiyor ya, birileri rahatsız galiba....
14 Mayıs 2015 03:28
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler