YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suudi kralı halkına 28 milyar avro dağıtacak
Suudi kralı halkına 28 milyar avro dağıtacak
20 Şubat 2015 20:58
Kardeşi Kral Abdullah'ın ölümünden sonra göreve gelen Kral Selman tahta çıkmanın şerefine halka 28 milyar avro dağıtmaya karar verdi.

Suudi Arabistan'da geçtiğimiz ay Kral Abdullah'ın ölümü sonrası taht el değiştirdi. Kral Abdullah'ın ölümü sonrası kardeşi Prens Selman Bin Abdülaziz El Suud tahta oturdu. 

Yeni kral tahta çıkmanın şerefine halka 28 milyar avro dağıtmaya karar verdi. Yatırım şirketi Ashmore Group'un şef ekonomistlerinden John Sfakianakis, Kral Selman'ın halka ikramiye olarak dağıtacağı paranın Suudi Arabistan ekonomisine 28 milyar avro ek maliyet getireceğini söyledi. 

Kral Selman, devlet kurumlarında çalışan tüm memurlar, askerler, emekliler ve devlet yardımıyla okuyan öğrencilere iki maaş ikramiye dağıtacak. 

Suudi Arabistan'da ortalama memur maaşı 2100 avro. Bu miktar maaşı olan bir Suudi memur 4200 avro ikramiye alacak. Kral Selman para dağıtırken, spor ve kültür kulüpleri ve dernekleri de unutmadı. Bu kurumlar da 28 milyar avrodan pay alacak.

Letonya'nın yıllık bütçesine denk

Suudi Arabistan Kralı Selman'ın halkına ikramiye olarak dağıtacağı 28 milyar avro, AB üyesi Letonya'nın yıllık bütçesine denk geliyor. Suudi Arabistan medyasında yer alan haberlere göre, ikramiye haberini alan halk alışveriş için mağazalara akın etti. 

Suudi Arabistan'ın yeni Kral Selman bin Abdülaziz, Suudi Arabistan'ın 7. Kralı. 1935 yılında Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da doğdu ve Suudi Arabistan devletinin kurucu ailesinin erkek çocuklar sıralamasında 25. sırada bulunuyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler