YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suudi Arabistan'dan Yemen'e askeri operasyon!
Suudi Arabistan, Yemen'de ilerleyişini sürdüren Husi militanlarına karşı hava operasyonu düzenlendiğini duyurdu. Operasyonu ABD de destek veriyor.
Suudi Arabistan'dan Yemen'e askeri operasyon!
26 Mart 2015 / 08:55 Güncelleme: 26 Mart 2015 / 08:58

Suudi Arabistan, Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleri Yemen'de Husilere karşı hava operasyonu düzenledi.

Suudi Arabistan'ın Washington Büyükelçisi Adil el-Cubeyr, Washington'da yaptığı açıklamada, operasyonun saat 19.00'da (TSİ 01.00) başladığını kaydetti.

Cubeyr, Husilerin "her zaman şiddet yolunu seçtiğini" belirterek, "Yemen halkını ve meşru hükümeti korumak için gerekli her şeyi yapacağız" dedi.

25 kişi öldü

Yemen'de Suudi Arabistan'ın öncülüğünde 10 Arap ülkesinin katılımıyla düzenlenen hava operasyonunda Husi Ensarullah Hareketine ve Devrik lider Ali Abdullah Salih'e bağlı askeri üslere ''Gece baskını'' düzenlendi. Operasyonda isabet alan bazı sivil yerleşim yerlerinde 25 sivilin hayatını kaybettiği belirtildi.

Sağlık kaynaklarından alınan bilgilere göre, operasyonun yoğunlukla hedef aldığı Sana'nın kuzey bölgelerinde sivil kayıplar olduğu aktarıldı. Operasyonlarda 25 sivilin öldüğünü bildiren kaynaklar, 40 kişinin de yaralandığını ifade etti. Husilere ait el-Mesire televizyonu Sana'daki tüm sağlık personelinin acilen hastanelere gelip görev başında olmalarını istedi.

Yemen Cumhurbaşkanı'nın talebi

Operasyona bazı Körfez ülkeleriyle 10 ülkenin destek verdiğini kaydeden Cubeyr, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur el-Hadi'nin talebi üzerine operasyona başladıklarını vurguladı.

Yemen Cumhurbaşkanı Hadi, Husilerin Aden'e ilerleyişi üzerine bu kentteki konutundan ayrılmıştı. Mansur, önceki gün hem BM Güvenlik Konseyi hem de Arap ülkelerine mektup göndererek, Husilerin ilerleyişinin engellenmesi için askeri müdahale dahil her türlü önlemi almalarını istemişti.

Operasyona ABD de destek veriyor

ABD Başkanı Barack Obama'nın, KİK önderliğindeki askeri operasyonlara lojistik ve istihbarat desteği tedariki emrini verdiği bildirildi. 

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Bernadette Meehan, yaptığı yazılı açıklamada, ABD’nin Husilerin Yemen’in seçilmiş hükümetine karşı askeri eylemini güçlü biçimde kınadığını kaydetti.

Meehan, açıklamasına şöyle devam etti:

“Bozulan güvenlik durumuna yanıt olarak Suudi Arabistan, KİK üyeleri ve diğerleri, Suudi Arabistan sınırını savunmak ve Yemen’in meşru hükümeti korumak için askeri eylem başlattı. KİK üyelerinin daha önce açıkladığı gibi, bu eylemi, Hadi’nin talebi üzerine yapıyorlar.

ABD, Suudi Arabistan ve KİK partnerlerimizle, onların güvenliği ve ortak çıkarları konularında yakın koordinasyon içindedir. KİK’in eylemlerini Husilerin şiddetine karşı savunma amaçlı olarak, ABD Başkanı Obama, KİK önderliğindeki askeri operasyonlara lojistik ve istihbarat desteği tedariki emrini verdi. Bu eylemleri destekleme bağlamında, ABD güçleri Yemen’de doğrudan askeri eyleme girmese de ABD’nin askeri ve istihbarat desteğini koordine etmek için Suudi Arabistan ile Ortak Planlama Hücresi oluşturuyoruz."

ABD'de senatörler de operasyonu destekledi

ABD’de Cumhuriyetçi senatörler, Yemen’de başlatılan operasyonlara destek verdi.

Cumhuriyetçi Parti’nin önde gelen isimlerinden Arizona Senatörü John McCain ile Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham, yaptıkları ortak açıklamada, “Suudi Arabistan ve Arap ortaklarımız, iç savaşa dönüşen Yemen’de düzeni yeniden sağlamaya dönük çabalarında bizim desteğimizi hak ediyor” ifadesini kullandı.

Mısır'dan destek açıklaması

Mısır, Arap ülkelerinin Yemen'deki Ensarullah Hareketi'ne yönelik başlattığı askeri operasyonu askeri ve siyasi olarak desteklediğini duyurdu.

Mısır Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Mısır, kardeş ülke Yemen'de son haftalarda siyasi ve güvenlik konularında ciddi çöküşü, meşru kurumlara el konulmasını, şiddet ve terörün yayılmasını çok endişeli bir şekilde takip etmiştir. Mısır, uzun zamandan beri terör ve şiddet olaylarını tamamen reddettiğini duyurmuş, ulusal diyalog konferansının kazanımlarının tamamının uygulanmasını ve meşruiyete saygı duyulmasını istemiştir" ifadesi kullanıldı.

KİK üyesi Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Katar ve Kuveyt de yaptıkları ortak yazılı açıklamada, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin çağrısına yanıt verme kararı aldıklarını duyurdu. KİK üyesi Umman Sultanlığı ise ortak açıklamada yer almadı. 

bir gün aklınız başınıza gelsede...
 // atiker
milyarlarca dolar harcayıp aldığınız son model silahlarınızla israilede müdahale etseniz... benimki bir temenni ......
26 Mart 2015 Perşembe 13:30
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler