YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suudi Arabistan'dan Mısır'a 2 milyar dolar kredi
Suudi Arabistan'dan Mısır'a 2 milyar dolar kredi
13 Ekim 2016 13:20
Suudi Arabistan'ın Mısır'a 2 milyar dolar kredi verdiği bildirildi

Mısır resmi ajansı MENA'da yer alan haberde, Mısır Merkez Bankası'nın Suudi Arabistan'dan 2 milyar dolar kredi aldığı belirtildi. Kredi ile merkez bankasındaki nakit rezervine katkı sağlanacağı belirtildi. 

Öte yandan ülkedeki özel "El-Yevmu's Sabi" gazetesinde yer alan haberde, kredinin birkaç hafta önce verildiği ifade edildi. Son dönemlerde Mısır-Suudi Arabistan ilişkilerinde gerginlik yaşanırken, krediyle alakalı Suudi Arabistan'dan açıklama yapılmadı. 

Mısır Maliye Bakanı Amru'l Carihi, 9 Eylül'de yaptığı basın açıklamasında, Suudi Arabistan ile Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) kredi alınabilmesi için tedbir amaçlı finansın bir parçası olarak 2-3 milyar dolarlık kredi desteği için görüşmeler yapıldığını belirtmişti. 

IMF, ağustos ayında Mısır hükümetinin 3 yıl vadeli 12 milyar dolarlık kredi talebine onay vermiş, başkent Kahire’yi ziyaret eden IMF heyeti, ülkeye 12 milyar dolarlık kredi programı üzerinde anlaşmaya varıldığını açıklamıştı. IMF ile Mısır, programın ilk senesi için 5-6 milyar dolarlık ikili ek finans sağlanması amacıyla Çin, Suudi Arabistan gibi bazı ülkelerle görüşmeler yürütmüştü.

Ağustos ayında Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Mısır Merkez Bankası arasında da 6 yıl süreli 1 milyar dolarlık kredi anlaşması yapıldığı duyurulmuştu. 


AA

 // Ömer
gösteriye dönüştülen idamlar,el kesmeler, recm ... vs gibi (yahudi şeriatı) vahşet ve barbarlığı uygulayan suudiler, amerikada avrupada uyuşturucu partileri eşliğinde her türlü melaneti işleyen küçük çocuk iğfalcisi prenslerine karşı neden sessiz? Petrole kul abd ve ab neden kesilen baş kollar karşısında sağır ve kör? Suriye'den sonra Bizde DEMOKRASI isteyelim mi Müslüman dostlar?...
13 Ekim 2016 14:26
 // Ömer
Suudi Arabistan'dan Mısır'a 2 milyar dolarlık kredi... Riyad'da Sisi Pişmanlığını
Mısır'ın BM'de Suriye ile ilgili Rusya lehine oy kullanması Darbe destekçisi Suudileri Mısır'a petrol sevkiyatını durdurdu.. Dikkat edin Darbe destekçisi yani Demokratik seçimle iktidara gelmiş Muhammed Mursi ve hükümetini yıkanlara destek veren, hergü Müslüman katleden ısraile gık ı çıkmayan demokrasi beşiği s.arabistan. Demokrasiden ne anlıyor ulûemr'e itaâtçı arkadaşlar?...
13 Ekim 2016 14:11
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler