YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suudi Arabistan'dan İsrail resti
Suudi Arabistan'dan İsrail resti
09 Mayıs 2015 05:20
Suudi Arabistan Hava Yolları'nın, kiraya verdiği uçakla Tel Aviv Ben Gurion Havalimanı'na iniş yapan Portekizli Hi Fly şirketi ile aralarındaki anlaşmayı iptal ettiği bildirildi.

Suudi Arabistan Hava Yolları'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılan, Suudi Arabistan Hava Yolları logosunu taşıyan ve Tel Aviv Ben Gurion Havalimanı'na iniş yaptığı görülen söz konusu uçağın, bu sürede Suudi Arabistan Hava Yolları'nda çalıştırılmak için tahsis edilen filosu ile hiçbir alakası bulunmamaktadır" değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, yapılan araştırma sonucunda, fotoğrafta görülen uçağın, merkezi Portekiz'in Lizbon kentinde bulunan ve Suudi Arabistan Hava Yolları ile de anlaşması olan Hi Fly şirketine ait olduğunun anlaşıldığı kaydedildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Ben Gurion Havalimanı'nda görüntülenen uçak, şirket tarafından daha önce planlanan bakımı için 3 Mayıs'ta Suudi Arabistan'dan Belçika'nın başkenti Brüksel'e hareket etmişti ve Hİ Fly şirketinin yönetimindeydi. Hi Fly şirketi, bizden kiraladığı uçakların bakımını yaptıracağı havaalanına iniş yapmak için bizden önceden izin almasını ve -Suudi Arabistan Hava Yolları ve sivil havacılık temsilcilerinin bakımı yapılan uçakların bakımını ve kontrolünü istedikleri herhangi bir zamanda takip ve kontrol edebilmeleri için- iniş yapacağı havaalanının bulunduğu ülke ile Suudi Arabistan'ın diplomatik ilişkilerinin olmasının gerektiğinin belirtildiği anlaşmanın 8'inci maddesini açık bir şekilde ihlal etmiştir."

Açıklamada, Suudi Arabistan Hava Yolları'nın olayı öğrenmesinin ardından söz konusu şirket ile anlaşmayı iptal ettiği ve Suudi Arabistan Hava Yolları logosu bulunan uçakla Suudi Arabistan'ın diplomatik ilişkilerinin bulunmadığı bir havaalanına kendilerinden izinsiz ve bilgi verilmeden iniş yaparak, anlaşma maddesini açıkça ihlalinden dolayı şirketle ilgili yasal işlem başlatıldığı bildirildi.

Aralarında Jerusalem Post gazetesinin de bulunduğu İsrail basınında, Suudi Arabistan Hava Yolları'na ait bir yolcu uçağının 6 Mayıs'ta Ben Gurion Havalimanı'na iniş yaptığı ileri sürülmüş, Suudi Arabistan ise iddiaları yalanlamıştı.

Jerusalem Post gazetesinin internet sayfasında, İsrailli yetkililere dayandırılarak verilen haberde, Suudi Arabistan'a ait Airbus A330-300 tipi uçağın mürettebatıyla Airbus uçaklarına bakım yapan İsrail Havacılık Sanayisi'nde (BEDEK) bakımı için Brüksel'den gelerek Ben Gurion Havalimanı'na iniş yaptığı ve uçakta yolcu bulunmadığı belirtilmişti.

Haberde, uçağın, Avrupalı bir şirket tarafından işletildiği, Suudi Arabistan Hava Yolları'ndan kiralandığı ve rutin bakım için İsrail'e iniş yaptığı aktarılmıştı.

Uçağın Tel Aviv'e inmesi, İsrail'de tartışmalara neden olmuştu.

Suudi Arabistan, İsrail'i tanımadığı gibi iki ülke arasında hiçbir ilişki bulunmuyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler