YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suudi Arabistan'daki "terör yargılamaları"
Suudi Arabistan'daki "terör yargılamaları"
04 Eylül 2014 01:50
Terör örgütü üyesi oldukları iddiasıyla tutuklu yargılanan 24 sanığa, 2 ila 27 yıl arasında değişen hapis cezaları verildi.

Suudi Arabistan'da, "yabancı vatandaşları, kurumları ve petrol borularını hedef almak için terör örgütü kurmak" suçlamalarıyla yargılanan aralarında ABD ve Yemenli iki mahkumun da bulunduğu 24 kişiye, 2 ila 27 yıl arasında değişen hapis cezaları verildi.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'da yer alan habere göre, başkent Riyad'daki Ceza Mahkemesi, "terör örgütü" kurdukları iddiasıyla tutuklu yargılanan 24 sanık hakkında 2 ila 27 yıl arasında değişen hapis cezasına hükmetti.

Sanıklar, "yabancı vatandaşları, kurumları ve petrol borularını hedef almak için terör örgütü kurdukları" iddiasının yanı sıra "yurt dışında savaşmaya gitmek için kral aleyhinde itaatsizliği içeren afişler asmak, terörü finanse etmek, asayişi bozmak amacıyla ruhsatsız silah ve mühimmat bulundurmak" gibi suçlamalarla da yargılanıyordu.

ABD'li sanığın 17, Yemenli sanığın ise 6 yıl hapis cezasına çarptırıldığı ve cezalarını tamamlamalarının ardından ülkeden sınır dışı edilecekleri kaydedildi.

Sanıkların, 30 gün içinde karara itiraz etme hakları bulunuyor.

Ülkedeki bazı hukuk örgütleri ise Suudi Arabistan hükümetini radikallere yönelik operasyonları suistimal ederek, reform yanlıları ve siyasi muhalifleri tutuklamakla suçluyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler