YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suudi Arabistan'da "Terörle Mücadele Toplantısı"
Suudi Arabistan'da "Terörle Mücadele Toplantısı"
12 Eylül 2014 00:23
Kerry, IŞİD'le mücadele konusunda Ortadoğu ziyaretlerine devam edeceğini belirterek, Arap ülkelerinin IŞİD'le mücadelede "öncü ve temel" rollerinin olduğunu dile getirdi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, terör örgütü IŞİD karşı oluşturulan uluslararası koalisyonda Irak ve Suriye'ye kara kuvvetlerinin gönderilmeyeceğini, Arap ülkelerinin de bu mücadelede öncü ve temel rolleri bulunduğunu söyledi.

Kerry, Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde düzenlenen "Terörle Mücadele Toplantısı"nın ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Obama'nın açıkladığı IŞİD stratejisine atıfta bulunarak, "Irak ve Suriye'ye herhangi bir ülkenin kara kuvvetleri gönderilmeyecek" dedi.

Rusya'nın, ABD'ye, Suriye'de hava saldırısı düzenlememe yönündeki uyarısına ilişkin Kerry, "Irak bizden yardım talebinde bulundu. Uluslararası hukuk, işgale maruz kalıp yardım isteyen ülkelere müdahale hakkını bizlere verir" diye konuştu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud el-Faysal da toplantıyı, terörle mücadelede askeri, güvenlik ve istihbarat alanında ortak bir vizyon oluşturulması için iyi bir fırsat olarak nitelendirdi.  

Faysal, kapsamlılığına işaret ettiği toplantının, terör örgütlerinin sığınağı haline gelen, Libya, Lübnan, Suriye, Irak ve Yemen gibi ülkeleri de kapsadığını belirtti.

Bunun en bariz örneğinin Irak-Suriye sınırını ihlal eden IŞİD örgütünün olduğunu söyleyen Faysal, toplantıda vurgulanan en önemli unsurun, sorumluluk paylaşımı ile bu konuda ciddiyet ve devamlılık ilkelerinin olduğunu kaydetti.

Türkiye ile diğer ülkeler arasında bu konuda gürüş farklılıkları olduğuna ilişkin soruya Faysal, "Toplantıya katılan üyelerle Türkiye arasında hiçbir ihtilaf yoktur" ifadesini kullandı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler