YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suudi Arabistan'a Türk hızlı treni
Suudi Arabistan'a Türk hızlı treni
18 Mart 2015 11:04
Türk hızlı treni sınırları aşarak Suudi Arabistan'a ulaşacak. Albayrak Grubu hızlı tren setlerinin üretimi için ortaklık yaptığı İspanyol Talgo'nun Suudi Arabistan'dan ihalesini aldığı 20 hızlı trenin Türkiye'de üretilmesi için çalışma başlattı.

Türkiye'de yüksek hızlı tren setlerinin üretimi için açılması beklenen ihaleye İspanyol Talgo şirketiyle katılmak için işbirliği kararı aldıklarını hatırlatan traktör üreticisi Tümosan'ın Yönetim Kurulu Başkanı ve Albayrak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Nuri Albayrak, Talgo ile Suudi Arabistan için de hızlı tren üretmek üzere çalışma yürüttüklerini söyledi.

Nuri Albayrak, "Türkiye'deki hızlı tren ihalesi süreci devam ediyor. Henüz teknik şartname çıkmadı. Ulaştırma Bakanlığı ile görüşmeler sürüyor. Ancak Talgo firmasının Suudi Arabistan'dan (ihalesini) aldığı 20 adet hızlı tren vardı. O trenleri Türkiye'de üretmek için Talgo ve Suudi Arabistan ile çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

Suudi Arabistan Mekke ve Medine kentlerini bağlayacak demiryolunda kullanılmak üzere yüksek hızlı tren setlerinin satın alınması için Talgo ile 2012'de anlaşma yapmıştı. Anlaşmada 20 trenin daha satın alınması için opsiyon bulunuyor.

 

REUTERS

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler