YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suudi Arabistan Rusya'yı paraya boğdu!
Suudi Arabistan Rusya'yı paraya boğdu!
23 Temmuz 2015 02:06
Alman Deutsche Wirtschafts Nachrichten (DWN) gazetesi, Suudi Arabistan'ın gelecek 5 yıl içinde Rusya'ya on milyar dolar yatırım yapılmasını öngören bir 'niyet mektubu' imzaladığını yazdı.

Genellikle ABD'nin yakın bir müttefiki olarak görülen Suudi Arabistan'ın Rusya'ya böyle büyük miktarlarda yatırım yapmaya karar vermesinin Moskova-Washington ilişkilerinin gergin olduğu bir döneme denk geldiğine dikkat çeken gazete, iki ülke arasındaki yatırım anlaşmasını 'ABD için hassas bir jeopolitik gerileme' olarak niteledi.

'ABD ŞÜPHELİ BAKACAK'

Öte yandan rekabetin giderek arttığı petrol pazarında doğrudan rakip olan Suudi Arabistan ve Rusya'nın bir yatırım anlaşması imzalamasının uluslararası uzmanları 'şaşırttığını' yazan gazete, ABD'nin de buna şüpheyle yaklaşacağını belirtti.

'YATIRIMLAR BİR DİZİ ALANI KAPSIYOR'

Diğer taraftan anlaşmanın detaylarını da aktaran DWN'ye göre Suudi Arabistan'ın yatırım planları altyapı, tarım, tıp, lojistik, ticaret ve emlak gibi alanları içeriyor. Bununla birlikte yatırımlar için gerekli finansmanın Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu tarafından sağlanacağı belirtilirken, kaynakların dağıtımının ise Rusya Doğrudan Yatırım Fonu'nca gerçekleştirileceği ifade ediliyor.

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu Başkanı Kirill Dmitriyev de yatırım teklifini, Suud Prens Muhammed bin Selman bin Abdülaziz el-Suud'un Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e hazirandaki St. Petersburg Ekonomik Forumu'nda ilettiğini söyledi. Dmitriyev, Suudi Arabistan'ın yatırımını, fonun kurulduğu 2011 yılından bu yana yabancı bir yatırımcıdan gelen 'en büyük yatırım' olarak tanımladı.

 

AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler