YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suud korkusu ABD'ye hemen açıklama yaptırdı
Obama'nın korkulu rüyası idi gerçek oldu. ABD Senatosu, 11 Eylül saldırısında hayatını kaybedenlerin ailelerinin Suudi Arabistan'a dava açmasına imkan tanıyan yasa tasarını onaylaması ilişkileri zora sokacak. Obama'nın ilk işi ise veto etmek.
Suud korkusu ABD'ye hemen açıklama yaptırdı
18 Mayıs 2016 / 15:36 Güncelleme: 18 Mayıs 2016 / 15:41

Bir Demokrat ve bir Cumhuriyetçi senatör tarafından hazırlanan yasa tasarısı senatodaki oylamaya katılanların tamamının oylarıyla geçti.

Tasarı, 11 Eylül saldırılarında ölen kişilerin ailelerinin saldırılarda Suudi yöneticilerin rolü olabileceği gerekçesiyle ABD mahkemelerinde dava açabilmesine imkan tanıyor.

TASARI İSTİSNA YAPILMASINI SAĞLIYOR

ABD'de 1976 yılında çıkarılan bir yasa, başka ülkeler hakkında Amerikan mahkemelerinde dava açılmasını engelliyor. Senatodan bugün geçen tasarı, 1976 yılına ait yasanın konuyla ilgili bölümünde istisnalar yapılmasına imkan veriyor.

SUUDİ ARABİSTAN TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Tasarı gündeme geldiğinde Suudi Arabistan yönetimi tepki göstermiş, Kongre üyelerini ABD'de bulunan 750 milyar dolar değerindeki varlıklarını satmakla tehdit etmişti.

Barack Obama yönetimi de Kongre üyelerinden tasarıyı geçirmemesini istemiş, ABD aleyhinde benzer yargı süreçlerinin başka ülkelerde başlayabileceği gerekçesiyle Amerikan vatandaşlarının tehlikeye girebileceğini belirtmişti.

BEYAZ SARAY: OBAMA VETO EDECEK

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, bugün tasarının geçmesinden hemen sonra yaptığı açıklamada, bu adımın "istenmeyen sonuçlar doğurabileceğini", Obama'nın tasarıyı veto edeceğini söyledi.

Earnest, "Bu yasa tasarısı, egemenlik dokunulmazlığıyla ilgili uzun zamandır bulunan uluslararası hukuku değiştirecektir. Başkan Obama'nın tasarının ABD'yi dünyanın diğer mahkemelerinde zarar görecek duruma düşüreceği konusundaki endişeleri devam ediyor" dedi.

Tasarının yasalaşması için ABD Kongresi'nin diğer kanadı Temsilciler Meclisi'nden de geçmesi ve Obama tarafından imzalanması gerekiyor.

siz katiller önce katlettiklerinizin hesabını verin...!!!
 // Muhafız
ABD.'leri 1992 yılında TSK.'lerinin Muavenet gemisisini tatbikatta kasten batırdı,6 askerimizi Şehit etti,yetmedi Irak'ta Erbil üzerinde helikopterimizi kasten düşürdü,8 askerimizi Şehit etti ve bu Şehit ailelerine beş kuruş tazminat ödemedi,bunların haricinde Irak'ta Saddam'ı bahane edip,2 milyon insanı katletti,Afganistan'da El Kaide'yi bahane etti 3 milyon insanı katletti,bu yaptığı onca vahşeti unutup,şimdi söz konusu kendi vatandaşları olunca mı tazminat ve adalet istemeye kalkıyor?...
18 Mayıs 2016 Çarşamba 18:56
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler